Riiat ähvardab üleujutus

  Üleujutus. 
Üleujutus. foto: Scanpix

Teadlased ähvardavad Riiat kohutava üleujutusega (24)

Postimees, 21.12.2010 16:37

Lähema 100 aasta jooksul võib lõunanaabrite pealinna tabada väga suur üleujutus, sest veetase tõuseb 2,6 meetrit. Selline veetaseme tõus ähvardab linna infrastruktuuri, hoiatavad teadlased.

Linna arenguosakonna juht Gvido Princis tõdes, et ühendusse «Riia üleujutuse vastu» kuuluvad teadlased jõudsid järeldusele, et praeguse üleujutuste ärahoidmise meetmed ei ole piisavad, vahendab Läti majanduslehe Dienas Bizness venekeelne võrguväljaanne.

Hoiatustele tuginedes viib linnavalitsus läbi täiendavaid uurimisi ning koostab ettepanekud täiendavate kaitsemeetmete nagu näiteks uute tammide ehitus, sisseviimiseks.

Esimeses etapis vaadeldi kevadise suurvee ning tugeva tuule põhjustatava üleujutuse riske. Projekti autorid tõdesid, et Riia on merest tuleneva üleujutuse eest hästi kaitstud, kuid juhul, kui vesi ületab 2,2 meetri taseme, võib linn tugevalt kannatada saada.

Sellise tasemeni on veetase viimase 140 aasta jooksul jõudnud vaid korra: 1969. aastal. Siiski, ka 2005. aasta üleujutuse ajal oli veetase kriitilise piiri lähedal.

Teadlaste arvutuste kohaselt suureneb kliimamuutuste tõttu veetaseme 2,6 meetrini tõusu tõenäosus sajandi lõpuks 1 protsendini. See tähendab, et suur üleujutus võiks aset leida korra saja aasta jooksul.