Silbeti uus tehas

Silbeti uus tehas säästab tuhandeid tonne loodusvarasid
MajandusEile pandi Kohtla-Järvel ASi Silbet territooriumil nurgakivi uuele poorbetoonist ehitusplokkide tehase hoonele, mille käivitamine suurendab ettevõttes plokkide tootmist kaks korda ja aitab aastas taaskasutada 140 000 tonni põlevkivituhka.

Uue, 110 miljonit krooni maksma mineva tehase võimsus on 160 000 kuupmeetrit seinaplokke aastas, kasutatakse uusimaid tehnoloogilisi lahendusi. Ettevõttesse lisandub 60 uut töökohta. ASi Silbet juhatuse esimees Vjatšeslav Šlõk juhtis tähelepanu veel ühele asjaolule, mille poolest tehas tema arvates väga tähtis on – loodusressursside säästmisele.

Uue tehase tootmisprotsess on täielikult jäätmevaba, soojusenergeetika jäätme põlevkivituha kasutamine ehitusmaterjalina aitab Eestil säästa aastas vähemalt 82 000 tonni paekivi, 6000 tonni savi, 54 000 tonni liiva ja 13 000 tonni kipsi, mida juhul kui plokke oleks tsemendist toodetud, tulnuks loodusest võtta.

“Tehas suurendab seinaplokkide tootmist kuni 320 000 kuupmeetrini aastas, kasutades selleks üle 140 000 tonni põlevkivi lendtuhka, mis jääb hoidlatesse ladustamata ja mis ei avalda keskkonnale negatiivset mõju,” märkis Šlõk. “Me tahame ühiskonnale näidata, kuidas saab suurendada ehitusmaterjalide tootmise mahte, kasutades selleks mitte esmast, vaid teisast tooret. Tahaks, et võimalikult palju soovijaid järgneks meie eeskujule. Praegu ladustatakse Narva elektrijaamade tuhamägedesse 96 protsenti elektri tootmisel tekkivast tuhast ja esialgu leiab ainult 4 protsenti teisast kasutamist.”

Tehas alustab tööd 2008. aasta juunis, kuid töötajaid hakatakse juba nüüd ette valmistama. Kohtla-Järve linnavalitsus esitas Silbeti palvel Euroopa fondidele spetsiaalse projekti, sai sellele rahastamise ja praegu moodustatakse rühma inimestest, kes soovivad uue tootmise jaoks koolitust läbida. “Meil on vaja hea ettevalmistuse saanud inimesi, sest uues tehases on tehnoloogilised seadmed praegustest sammu võrra edasi arenenud ja koolitus käib meie programmi järgi koos tehases toimuva praktikaga,” ütles Vjatšeslav Šlõk.

Spetsialistid nendivad, et uus tehnoloogia ja tulevase tehase seadmed aitavad vähendada poorbetoonist ploki niiskusesisaldust 27 protsendini, mis vähendab vee sisaldust segus ja kiirendab tootmist. See tähendab, et tootmisprotsess lüheneb.

Uue tehase toodang läheb Venemaale, Lätti ja Leetu

“Tahaksime väga, et meie plokid leiaksid kasutust ka kodumaal, kuid kahjuks pannakse meid sellistesse tingimustesse, et oleme sunnitud turgu naaberriikidest otsima,” ütleb Vjatšeslav Šlõk. “Venemaa turg on valmis vastu võtma kõik, mis me toodame, kuid meil pole seda praegu võimalik transpordiga seotud raskuste tõttu teha.”

2006. aastal tootis Silbet 104 519 kuupmeetrit ehitusplokke, tootmismahtude suurenemine oli üle 28 protsendi. Ettevõtte käive oli mullu 171 miljonit krooni. Plokkide üldmüügimahust moodustab eksport 68,8 protsenti. Peamisteks ekspordi sihtkohtadeks on Läti ja Venemaa Peterburi piirkond. Praegu töötab ettevõttes 168 inimest.

NIINA VOROPAJEVA
Reede, 7.9.2007