Sirje Jõemaa kandideerib riigikogusse


Sirje Jõemaa kandideerib riigikogusse
PoliitikaKohtla-Järve linnavõimude poolt Järve gümnaasiumi direktori ametist tagandatud Sirje Jõemaa kandideerib Isamaa ja Res Publica nimekirjas riigikogusse.

Hoolimata sellest, et Jõemaa asus läinud sügisest tööle Jõgevamaal Adavere põhikooli direktorina, kavatseb ta riigikogusse kandideerida Ida-Virumaa ringkonnas.

Esinumbriks ei pürgi

“Mu kodu on siiani veel Kohtla-Järvel. Olen küll jõudnud Adaveres kohaneda ja siin on samuti meeldivad kolleegid, kuid siiatulek oli minu jaoks suuresti pealesunnitud samm, et saaksin koolijuhi tööd edasi teha. Kui Kohtla-Järve linnaisad leidsid, et ma koolijuhiks ei kõlba, siis siinsete vallajuhtide arvates ma ikka seda tööd oskan. Kuigi ka nende seas on nii rahvaliitlasi kui keskerakondlasi, on nad siiski hoopis teistsuguse poliitilise kultuuriga inimesed kui Kohtla-Järve juhid – neil pole kombeks erakondliku kuuluvuse pärast teisi taga kiusata,” ütles Jõemaa.

Viimastel kohalikel valimistel kogus Jõemaa Kohtla-Järvel 646 häält, mis oli individuaalselt teine tulemus keskerakondlasest linnapea Jevgeni Solovjovi järel. Isamaa ja Res Publica Liidu ühe Ida-Viru juhtfiguuri, riigikogu liikme Ants Paulsi sõnul loodab Jõemaa tugevat häältepanust ka eelseisvatel riigikogu valimistel. “Ma ise selles osas eriti optimistlik ei ole,” ütles Jõemaa. “Arvan, et mu ajutine äraminek Ida-Virumaalt võib avaldada mõju ka valimistulemusele. Ma ei pea kuigi tõenäoliseks, et mul endal õnnestuks riigikogusse pääseda, aga kui erakond leiab, et minu kandideerimisest on abi, siis ei ole mul midagi selle vastu.”

Ants Paulsi sõnul on erakonnal Ida-Virumaa valimisnimekirjas mõned kohad veel lahtised. Kindlad kandideerijad peaksid lisaks talle ning Jõemaale olema veel Maidla vallavolikogu esimees ja mullu uute põlevkivikaevanduste vastaste võitluse eest Eesti aasta keskkonnateo tegija tiitli pälvinud Enno Vinni, Narva kutsehariduskeskuse õppekavade metoodik Erika Kruup, Virumaa praost Avo Kiir, Jõhvi Mihkli koguduse õpetaja Peeter Kaldur ja Toila vallavanem Tiit Salvan. Nimekirja tõenäoliseks esinumbriks saab Ants Pauls, ent see on tema sõnul praegu veel lõplikult otsustamata.

Latt varasemast madalamal

Eelmistel riigikogu valimistel osalesid Isamaaliit ja Res Publica oma nimekirjadega ning kogusid kahe peale kokku Ida-Virumaal 7002 häält, sellest üle 80 protsendi tõid Res Publica kandidaadid. “Sellise tulemuse kordamine oleks meile väga suur õnnestumine,” ütles eelmistel riigikogu valimistel 1797 häält kogunud Pauls, kelle sõnul minnakse nüüd püüdma vähemalt viit tuhandet häält, mis peaks tagama ühe ringkonnamandaadi.

Selline lati madalamale asetamine on Paulsi sõnul tingitud sellest, et Res Publica ühinemine Isamaaliiduga tõi Ida-Virumaal kaasa osa seniste toetajate kaotuse eelkõige venekeelsete valijate seas. “Isamaaliit pole varem Ida-Virumaa valijate seas just väga populaarne olnud ning vaevalt et neid vahepealsete aastate jooksul järsult juurde oleks tekkinud. Kuid samas on kindlasti meie maailmavaadet jagavad inimesed siin olemas ja kui suurem osa neist valima tuleb, siis ei tohiks viis tuhat häält kättesaamatu eesmärk olla,” arvas Pauls.

ERIK GAMZEJEV
Kolmapäev, 3.1.2007