Streigi ajal jääb arsti uks suletuks tuhandetele inimestele

Streigi ajal jääb arsti uks suletuks tuhandetele inimestele (3)
16.01.2007 00:01Agnes Kuus, reporter 

–>

Suuremate kliinikute eriarstide juures käib ambulatoorses vastuvõtus keskmiselt pool tuhat inimest päevas, nende arstiaeg lükkub streigi puhkedes teadmatuks ajaks edasi.

 
Andres Ellamaa
p {line-height: 15px;}

Viimastel päevadel on haiglarahvas elanud rütmis, kus üks streigiks valmistumise koosolek järgneb teisele. Selgust loodavad meedikud tänasest kohtumisest riikliku lepitaja juures.

 Samal teemal:
UUS! Kiirabi valmistub patsiente streigi ajal Helsingisse transportima (32)
Patsientide arvates oleks paaril lähemal aastal tore arst olla (56)
 VIIMASED KOMMENTAARID
võim muudab inimest
dr. Ellamaa on  klassikaline näide  kuidas võim muudab  inimest. kuni ta oli  tavaarst (ok  neurokirurgia…

ikka
Jah, loomulikult. Aga  kulud tuleb neil  “lihakombinaatide  l” ikka katta. Et  nii tulebki raha…

Kui tänane päev lahendust ei too, algab homme streik, esmalt Tallinnas, kus vastuvõtu lõpetavad perearstid ja ambulatoorne eriarstiabi. 22. jaanuarist laieneb streik haiglatesse ja üle Eesti.

Põhja-Eesti regionaalhaiglas on streigi kolmeks esimeseks päevaks registreerunud haigla erinevate korpuste polikliinikutesse kokku 1570 inimest. Paljud patsiendid on juba haiglaga ühendust võtnud sooviga streigi ajale sattuvat aega muuta.

Haigla ülemarsti Andres Ellamaa sõnul püüavad nad võimalusel ka ise inimestega ühendust saada, et kaugemalt tulijad ei peaks asjatut sõitu ette võtma.

Kuigi plaaniliste operatsioonide toimumine on veel lõplikult otsustamata, ei välistanud Ellamaa nende edasilükkumist.

«Järjekorra lõppu need inimesed kindlasti ei lähe, vaid kogu järjekord nihkub streigipäevade võrra edasi,» ütles Ellamaa. «Loodan siiski, et streiki ei tule ja jõutakse arusaamisele, et streikijate nõudmisi täitmata jätta ei ole tark tegu.»

Lääne-Tallinna keskhaiglas on ambulatoorseid vastuvõtte koos hambaravi vastuvõttudega päevas keskmiselt üle 2000.

Kommunikatsioonijuht Iiris Saluri sõnul ei katke nende haiglas sarnaselt teiste haiglatega erakorraliste haigete, sünnitajate ja rasedate vastuvõtt. Lisaks neile jätkub ka HIV-positiivsete ravi.

Muud ambulatoorset abi vajavad inimesed peavad aga leppima, et kergema hädaga streigi ajal arsti juurde ei pääse.

Ida-Tallinna keskhaigla kliinikutes käib arsti juures päevas keskmiselt 1500 inimest. Haigla turundusjuhi Andra Altoa sõnul ootavad nad veel streigikomitee juhiseid, kuidas haigla streigi ajal töötab. Eilseks oli selge, et streigi ajal jätkub haiglaravi, erakorraliste haigete ja rasedate vastuvõtt.

Tartu Ülikooli kliinikumi juhatuse liikme Mart Einasto sõnul jäävad ka neil tööle erakorralise meditsiini, intensiivravi-ja sünnitusosakond ning streigi laienedes ära jäävad protseduurid tehakse tagantjärele.

«Praegu on palju ebaselget, aga see ei tähenda, et sellele poleks mõeldud,» ütles Einasto. «See tähendab, et puuduvad veel lõplikud kokkulepped.»

Ärajäävad vastuvõtud

• Põhja-Eesti regionaalhaiglas ja Tartu Ülikooli kliinikumis jääb hinnanguliselt ära 500–600 vastuvõttu päevas, Lääne-Tallinna keskhaiglas üle 2000 ja Ida-Tallinna keskhaiglas keskmiselt 1500.

• Streigiga esimesena alustavas Tallinnas ei pääse perearsti jutule üle 6000 inimese päevas. Streigi laienedes üle Eesti kasvab ärajäävate vastuvõttude arv ligikaudu 20 000ni.