Suveniir eksootikareisilt

Eksootiliselt reisilt naasnud turist võib naha alt avastada tõugu

 
09.07.2008 17:29

Oslos tegutseva reisikliiniku andmetel naaseb igal aastal eksootiliselt reisilt mõni inimene, kelle naha alt avastatakse kuni mitmesentimeetriseks kasvanud tõuk.

 
Norra poiss Rune Myras avastas pärast reisi Keeniasse oma talla alt mitmesentimeetrise parasiidi.
Foto: VG Nett
 
 
Paar aastat tagasi avastas sarnase parasiidi oma talla alt Keenias reisil käinud teismeline Norra poiss Rune Myras, kirjutas VG Nett.

Viimasel ajal on aga Suurbritannia ja Austraalia meedias tähelepanu alla sattunud 50-aastase Alan Evansi juhtum.

Ajalehe Western Daily Press andmetel oli Evans märtsis puhkusel viibinud Gambias. Reisi ajal oli ta jalale saanud kuus putukahammustust. Mees arvas algul, et tegu tavaliste moskiitohammustustega.

Veidi aja pärast tundis Evans jalas teravat valu ja mõne päeva pärast tuli ka kehv enesetunne ja nõrkus.

«Siis tundus, nagu keegi oleks mu jalga noaga pussitanud,» rääkis Evans.

Pärast seda pöördus ta haiglasse, kus talle määrati antibiootikumikuur.

Varsti märkas Evans, et hammustustes liigub miski ja läks uuesti haiglasse. Suurendusklaasi abil märkasid moskiitohammustustes liikumist ka arstid.

Neljast hammustusest opereeriti välja tõugud. Teistes hammustustes arstide sõnul parasiite polnud, kuid kodus pigistas Evans ka neist kaks surnud tõuku välja.

«Nende nägemine oli õudne, kuid samal ajal kergendav. Nad olid lõpuks minust väljas,» ütles Evans.

Seni pole selge, millise putuka munad Evansi naha alla sattusid. Kuid Londonis tegutseva troopiliste haiguste kliiniku arst Ron Behren selgitas, et moskiitod kannavad kärbeste mune ja kui sääsk maandub inimese nahale, satuvad sinna ka munad.

«Seda tuleb ette sagedamini kui arvatakse. Aafrikast või Lõuna-Ameerikast naasnud inimestega tuleb sarnaseid juhtumeid ette regulaarselt,» ütles Behren.

Toimetas Siiri Erala, Tarbija24.ee