Taevavahtimine Vallimäe veerel…

Klõpsa pildil suuremalt vaatamiseks

Harrastusastronoom Martin Vällik näitas huvilistele Vallimäe veerel pikki tunde seda, mida tavaliselt vaatad, aga ei näe.
Foto: Tairo Lutter

Ajalugu ja satelliidid

Näiteks on maalil “Rakvere vabastamine” kujutatud lahingutegevust linna keskväljakul, debatis osalenud ajaloolaste ja ajaloosõprade hinnangul on pilt aga tegelikkusest üsna kaugel.

Villu Tamuliga laskusid diskussiooni arheoloog Tõnno Jonuks, Riigikogu liige Marko Pomerants ja Rakvere linnavolikogu esimees Mihkel Juhkami.

Eriti huvitavaks läks siis, kui koos harrastusastronoomi Martin Vällikuga mindi Vallimäe jalamile tähti vaatama. Osalejates tekitas imestust, et taevas nii palju kõiksuguseid satelliite tiirleb.

Isegi palja silmaga satuti nägema ühe satelliidi sähvatust, mis astronoomile siiski üllatusena ei tulnud, sest selliste asjade kohta on olemas spetsiaalsed graafikud.

Tõsisemad huvilised jäid koos astronoomiga Kassiopeia alla kolmeks-neljaks tunniks.

“Jäime üritusega väga rahule ja ka AHHAA jäi meiega rahule,” konstateeris Ants Leemets, kelle sõnul on neil teaduskeskusega AHHAA mitu erinevat koostöövormi juba varasemast ajast.

Teadus on huvitav

Teadlaste öö püüdis näidata, et teadlased on tore rahvas ja et teadus ei pea sugugi kuiv ega igav olema.

Teadlaste öö on Euroopa Komisjoni initsiatiivil loodud üleeuroopaline teadusringkondi – ülikoole, akadeemiaid, teaduskeskusi, muuseume, laboratooriume jt akadeemilisi organisatsioone – ühendav suurüritus, kus ühe öö(päeva) jooksul toimub arvukalt teadust ja teadlasi ühiskonnale tutvustavaid ja lähendavaid atraktiivses ja lõbusas võtmes üritusi.

2005. aastal korraldatud teadlaste öö raames olid avatud teaduskohvikud ja -teatrid, näidati filmiprogramme, peeti “avatud uste öid” teadustööga tegelevais asutusis Belgias, Tšehhis, Taanis, Soomes, Prantsusmaal, Kreekas, Ungaris, Itaalias, Leedus, Poolas, Portugalis, Sloveenias, Hispaanias ja Rootsis.

Eesti tähistas teadlaste ööd tänavu esimest korda. Projekti koordinaator Eestis on teaduskeskus AHHAA, koostööpartnerid Eesti Teaduste Akadeemia ja ETV.

Virumaa Teataja