Tarmo Kõuts ……

Kaitseväe juht Tarmo Kõuts lahkub poliitikasse
25.08.2006 00:01Peeter Kuimet, PM online
Toomas Sildam 
                                                                                              

Viitseadmiral Tarmo Kõuts.
Foto: Peeter Langovits

Parandatud kell 9.58
Kuus aastat kaitseväge juhtinud viitseadmiral Tarmo Kõuts tegi eile kauaräägitud otsuse: ta vahetab viitseadmirali mundri poliitiku ülikonna vastu.

«Olen oma ülesande kaitseväe juhatajana täitnud,» ütles Kõuts eile, kui oli president Arnold Rüütlile lahkumisavalduse esitanud. «Oleme NATO ja ELi täieõiguslikud liikmed. Meie kaitseväelaste järjekindlust ja pühendumist tuuakse rahvusvahelises sõjameeste vennaskonnas eeskujuks.»

President peab Kõutsi lahkumissooviga minema nelja kuu jooksul parlamenti.

Kui veel tänavu aprillis ütles Kõuts, et pärast ametist lahkumist oleks tal võimalik leida rakendust ELi või NATO struktuurides ja merenduse vallas, siis eile avalikustas ta soovi kandideerida järgmise aasta märtsis parlamendivalimistel Isamaa ja Res Publica Liidu nimekirjas.

Isamaaline mees

Ühenderakonna liidrid vastasid sellele kiire pressisõnumiga. «Tema isik ja teod teeksid au igale erakonnale,» ütles Res Publica liider Taavi Veskimägi.

Ning Isamaaliidu esinumber Tõnis Lukas lisas: «Tarmo Kõuts on isamaaline mees, kes on alati otsustavatel hetkedel käed külge löönud, et oma rahvast teenida. Nii ehitas ta üles Eesti piirivalve ja jätkas oma missiooni kaitseväe viimisel NATOsse.»

Poliitallikad oletasid, et erakonnad võivad üritada Kõutsi ametist vabastamisega venitada, sest ei soovi populaarse admirali kiiret astumist parlamendivalimistesse.

See paneks omakorda küsimärgi alla kaitseväe poliitilise erapooletuse, kui kuude kaupa juhiks armeed end poliitikuna määratlenud mees.

Ajateenistust kaitsev Kõuts eitas, et tema lahkumise põhjustasid vastuolud profiarmeest sageli rääkinud kaitseminister Jürgen Ligiga, kes kuulis Kõutsi otsusest eile Afganistanis.

Ligi ütles ETV-le, et Kõutsi lahkumisotsus ei tulnud talle siiski üllatusena. Ta tunnistas nendevahelisi erimeelsusi, kuid nentis, et kaitsevägi on Kõutsi juhtimisel hästi toime tulnud.

Tahtnuks jätkamist

Peaminister Andrus Ansip aga oleks soovinud, et Kõuts jätkanuks kaitseväe juhatajana veel paar aastat. Ansip ütles Eesti Raadiole, et iga inimene on oma otsustes vaba, ja lisas, et mõistab viitseadmirali.

Kõuts on ise öelnud, et kui ta septembris 2000 ametisse nimetati, arvanud ta, et töötab seal kuni viis aastat. «Tegelikult oleks mõistlik seaduses määrata kaitseväe juhataja ametiaja pikkus, olgu see siis neli või viis aastat, see ametikoht ei saa olla ju eluaegne,» ütles Kõuts.

Enda järeltulijana sooviks ta näha peastaabi ülemat brigaadikindral Alar Lanemani või kaitseväe ühendatud õppeasutuste ülemat kindralmajor Ants Laaneotsa.

Kaitseministeerium peab aga üheks kaitseväe juhataja tugevaks kandidaadiks brigaadikindral Vello Loemaad, kes on Eesti sõjaväeatašee USAs.

Klõpsa pildil suuremalt vaatamiseks