Vabadusesammas igasse kodusse

Rakvere Raibe: Vabadusesammas igasse kodusse (1)
08.09.2007 00:01Ain Veeäär

Palju on viimasel ajal vaieldud vabadusesamba üle, asjatundjad ja asjatundmatud on kritiseerinud konkursi võidutööd, mis kujutab risti. Rakvere Raibe ütleb sõna sekka.

Lubage hakatuseks filosofeerida. Mis asi on vabadus? Kas tõesti vabadus oma risti kanda? Või teeb vabaks meid töö, nagu kõlas SS-laste hüüdlause koonduslaagrite väravail? Ilus oleks mõelda, et vabadus on see, kui sa võid ise oma saatuse üle otsustada, aga tegelikult leidub ikkagi keegi, kes teeb seda sinu eest ja su näilist vabadust piirab.

Meie arvates iseloomustab vabadust Eestis kõige paremini hoopis sõna “raha”.

Kui sul on raha, siis oled sa vaba. Ja kui sult võetaksegi millegipärast vabadus, siis saad end ikkagi vabaks osta. Seega – vabadusesammas Eestis peab ilmtingimata kujutama raha.

Igaüks on meister raha kulutama, kuid iseasi on see, kuidas raha kujutada.

Kas see peaks olema murukünkale laotatud armastatud koidulauliku näoga kupüür, kolmemõõtmeline dollarimärk, hiiglaslik pangaautomaat või hoopis mündikuhi?

Liiga palju raskeid küsimusi korraga, eks ole? Aga siit olekski pidanud auväärt konkursikorraldajad lähtuma. Astuma skulptoritele sammu jagu lähemale ja piirama valikute hulka.

Ent Rakvere Raibe teab ka sellises delikaatses olukorras vastuseid.

Nimelt kõrgub vabadusesammas juba ammu Rägavare valla mail Võlumäel. Väikse eksitusena on sinna mündile küll “tobedus” kirjutatud, kuid teatud ilukirurgia teel saab selle sõna edukalt “vabaduseks” parandada.

Ja lõppeks, miks ei võiks vabadusesammas jõuda igasse kodusse?

Pole ju raha siin kunagi kellelgi liiast.