VE: Giuliani, Giampaolo – itaalia füüsik, hobiseismoloog

Ðarlatan või tõsiteadlane? (7)

Õhtuleht, Aadu Hiietamm
08.04.2009
 
Aquila.jpg:  

SUURED PURUSTUSED: L’Aquilas varisesid maavärinas kokku terved majad. Itaalia füüsik ja hobiseismoloog Giuliani prognoosis Abruzzo maakonda tabanud maavärinat ette. (Reuters/Scanpix)

On inimesi, kes peavad minult vabandust paluma, leiab Itaalia füüsik Giampaolo Giuliani. Teadlane hoiatas kohalikke võime, et Kesk-Itaaliat võib tabada võimas maavärin, kuid keegi ei uskunud teda. Paraku oli Giulianil õigus.

Abruzzo maakonda esmaspäeva öösel raputanud maavärinas hukkus esialgsetel andmetel üle kahesaja inimese. Peavarjuta on 100 000 inimest. Eilseks olid päästjad rusude alt elusalt välja toonud üle 150 inimese. Päästetööd jätkuvad, on olnud järeltõukeid.

Pärast purustavat maavärinat tõusis tähelepanu keskmesse Itaalia füüsik ja hobiseismoloog Giampaolo Giuliani, kelle arvestuste järgi pidi Abruzzo maakonda tabama võimas maavärin 29. märtsil.

Päris kohvipaksu pealt ta seda ei ennustanud. Giuliani sõnul andis looduskatastroofi lähenemisest märku maalõhedest välja immitsenud radioaktiivne gaas radoon, mille mõõtmisega on ta tegelnud kümme viimast aastat.

Pani nädalaga mööda

Giuliani ennustatud kuupäeval Abruzzos siiski midagi ei juhtunud, aga 60 kilomeetrit maakonna keskusest L’Aquilast kagu pool Sulmonas maa värises. Maa-aluse tõuke tugevuseks mõõdeti neli magnituudi.

Pärast seda süüdistas tsiviilkaitseülem Guido Bertolaso Giampaolo Giulianit paanika tekitamises. “See mees on täis-idioot, kes kulutab aega valehäirete levitamiseks,” halvustas ta teadlast. “Maavärinaid ei saa ette näha,” oli Bertolaso kindel.

Paraku täitus Giampaolo Giuliani ennustus kaheksa päeva hiljem. Nüüd nõuab teadlane, et teda täisidioodiks sõimanud tsiviilkaitseülem peab vabandust paluma. Hobiseismoloog meenutas, et ta prognoosis ette ka 2002. aastal Apuliat tabanud maavärina. Tookord hukkusid San Giulianos koolimaja kokkuvarisemisel 27 last ja üks õpetaja. Giuliani sõnul oleks Abruzzo maakonnas saanud palju inimelusid säästa, kui tsiviilkaitsjad oleks teda kuulda võtnud ja inimesed ohu piirkonnast õigel ajal evakueerinud.

Õigupoolest kavatses Abruzzo maakond Giuliani ennustusmeetodit rakendada, kuid tsiviilkaitseametnikud olid selle vastu.

Solvaja ei vabanda

Abruzzot tabanud suurkatastroofist hoolimata tsiviilkaitseülem Guido Bertolaso vähemalt esialgu Giampaolo Giulianilt vabandust paluda ei kavatse. Ta on endiselt seisukohal, et maavärinat on võimatu ennustada.

Olgu lisatud, et maavärinas tugevalt kannatada saanud Abruzzo keskuse L’Aquila serval elanud Giampaolo Giuliani jäi ka ise maavärinas peavarjuta.

***

Samal teemal

08.04.2009  Itaalia maavärinaohvrite arv tõusis üle 250