VE: isadepäev

Isa kasvatas üles vastsündinu ja tema 5 õde-venda
Postimees, 9.11.200, 11:53
Tänapäeval tuntud isadepäeva traditsioon sai alguse USAst, isadepäeva tähistamise idee algatajaks oli Sonora Smart Dodd, kelle ema suri sünnitusel.

Kodusõja veteranist isa kasvatas lesena üles 6 last. Sonora soovis tänada oma isa ja seeläbi teisi isasid, kes on ennastsalgavalt laste eest hoolitsenud. Esimest korda tähistati isadepäeva Spokane’s (USAs, Washingtoni osariigis) juunis 1910. Traditsioon levis ajapikku üle kogu USA, kuid riiklikuks tähtpäevaks sai alles 1966.a.

Ameerikas peetakse sel päeval peale isade meeles ka teisi mehi, kes on aidanud ja olnud elu jooksul olulised (onud, vanaisad, vennad jne.). Kombeks on saata isetehtud kaarte, teha kingitusi, käia perelõunal. Isadepäeva lilleks Ameerikas on roos: punaseid roose kingitakse, valged viiakse kalmudele.
Isadepäeva tähistatakse paljudes riikides, kuid erinevatel aegadel. Eesti isadepäeva traditsioon on noor ja pärit Põhjamaadest, kus seda peetakse novembri teisel nädalal. Meil on see perepüha, iga kodu otsustab ise, kuidas isale rõõmu teha. Päeva tähistatakse ka ühiskondlikult: peetakse erinevaid võistlusi, kontserte.
Eesti naisliit kuulutab välja aasta isa. Kaitseväe, politsei ja teiste jõustruktuuride koostöös korraldatakse pereüritusi.