VE: Koort, Jaan – skulptor ja maalikunstnik


Jaan Koort (1883-1935), skulptor
Sündinud Äksi lähedal Pupastveres. Alghariduse saanud samas Orge vallakoolis. Pärast Treffneri gümnaasiumi lõpetamist omandas kunstihariduse Peterburis Stieglitzi kunstikoolis. On täiendanud end välismaal. Oli üks esimesi Tallinna kunstimuuseumi algatajaid. Aastail 1916-21 töötas Tartus, hiljem, kuni 1934. aastani Tallinnas. Tema oli algul tema elukohaks Viimsi. Töötas Tallinna Kunsttööstuskoolis õppejõuna. 1924 ehitas J. Koort Kadriorus endise Peetri talli ruumidesse oma ateljee ja keraamikatöökoja. 1934.st kuni surmani töötas Jaan Koort kui keraamikaspetsialist Moskva lähistel keraamikatehase juhatajana. Tema tuhastatud põrm toodi tema enda loodud urnis Tallinna (perekonna valduses).

Jaan Koort on loonud mitmeid monumentaalskulptuure nagu Tallinnas Rahumäe kalmistul asuvad kalmukujundused (sambad) H. Namsingi, perek. Uusmanni, Hans Vinnali ja kunstnik Kuno Veeberi kalmul; Jakob Tamme büst Väike-Maarjas, August Kitzbergi hauasammas Tartus Raadi kalmistul ja C. R. Jakobsoni hauamonument Kurgjal.

Peale Tallinna Vaksali tänava ääres asuva “Metskitse” on J. Koorti loodud ka skulptuurfiguurid Vabaduse väljak 7 asuva maja esiküljel.

xxx

Kultuuriministeerium ostab kaks haruldast Koorti maali

Postimees, 31.12.2008 12:39

  Lisaks maalimisele ja keraamikale oli Jaan Koort ka tunnustatud skulptor. Pildil on tema loodud Julius Kuperjanovi ausammas Tartus Raadi kalmistul.  

Lisaks maalimisele ja keraamikale oli Jaan Koort ka tunnustatud skulptor. Pildil on tema loodud Julius Kuperjanovi ausammas Tartus Raadi kalmistul. foto: Ove Maidla.

Kultuuriministeerium otsustas eraldada kahele riigimuuseumile kokku 820 000 krooni Jaani Koorti kahe õlimaali ostmiseks. Teostest üks hakkab asuma Tartu kunstimuuseumis, teine Eesti Kunstimuuseumis.
Ministeeriumi avalike suhete osakonna juhataja Ave Toots-Erelti sõnul saavad mõlemad muuseumid 410 000 krooni. Tartu kunstimuuseum soetab selle summa eest Jaan Koorti maali «Põllud I», Eesti Kunstimuuseum aga «Põllud II».

Tänaseni asusid need maalid Tartu kunstimuuseumi deposiitide kogus ja maalide omanik nõustus loovutama teosed ostueesõigusega riigile.

«Koorti õlimaalid «Põllud I» ja «Põllud II» on nii kunstniku loomingu kui ka Eesti kunstiloo seisukohalt erakordselt olulised ja haruldased teosed,» selgitas Toots-Erelt. «Koorti töid on nii Eesti Kunstimuuseumi kui Tartu kunstimuuseumi kogudes väga vähe, Tartus on näiteks vaid kaks tööd.»

Jaan Koort (1883–1935) oli silmapaistev Eesti kujur, maalikunstnik ja keraamik.

Toimetas Risto Mets