VE: Livanov, Vassili – ülimalt inglaslik Sherlock Holmes

Vene Holmes jälle ekraanil

 Välisajakirjanduse põhjal Triin Tael
01.12.2006

TUNNUSTATUD HOLMES: Vassili Livanon pälvis Briti impeeriumi Ordu autasu ülimalt inglasliku Holmesi kehastamise eest. (Kanal 2)

Kanal 2 hakkab täna näitama Nõukogude kultussarja «Sherlock Holmes ja dr Watson». Vassili Livanovi ülimalt inglaslikku Holmesi on tunnustanud koguni kuninganna Elizabeth II, määrates talle kõigi aegade ainsa Vene näitlejana Briti impeeriumi Ordu autasu.

11 episoodist koosnev «Sherlock Holmes ja dr Watson» valmis 1979.–1986. aastani Lenfilmis reþissöör Igor Maslennikovi käe all. Vassili Livanovit, keda üldsus tundis seni peamiselt multifilmikangelaste Karlssoni ja krokodill Gena häälena, on kriitikud nimetanud kõigi aegade parimaks Holmesiks maailmas.

Ta ületab inglaslikkuselt isegi teenekat inglise näitlejat Jeremy Bretti, kes kehastas Conan Doyle’i geniaalset detektiivi 1980ndate keskel Briti seriaalis «Sherlock Holmesi seiklused». Huvitav kokkulangevus: Livanovi eesnime ingliskeelne vaste on Basil ning läänes on tuntuim Holmes legendaarne inglise näitleja Basil Rathbone (1892–1967). Basil Detektiivi truud paarimeest doktor Watsonit mängib Nõukogude sarjas teenekas näitleja ja operetistaar Vitali Solomin («Nahkhiir», «Silva»).

«Baskerville’ide» võtteid tehti Eestis

Kuna toona ei tulnud kõne allagi, et Sherlock Holmesi seiklusi filmitaks tema kodulinnas Londonis, kandis reþissöör Maslennikov paljud võtted üle Nõukogude Liidu läände – Eestisse ja Lätisse. XIX sajandi Londoni stseene vändati peamiselt Riia vanalinnas. Holmesi elukohana Baker Streetil kujutati Jauniela maja nr 22.

Kuid suur osa «Baskerville’ide koerast» on vändatud Eestis. Baskerville Hall on kombineeritud Glehni lossist ja krahv Orlov-Davõdovi lossist Maarjamäel. Kui keegi tundmatu Baskerville’i tõllaga jälitab, teeb ta seda Tallinnas Hobusepea uulitsas. Stapletoni majana näeme Ants Laikmaa majamuuseumi Läänemaal, mr Franklandi elupaik Lafter Hall aga manati esile Saku vallas Juuliku mõisas.

Palju võtteid tehti ka Peterburi ehk toonase Leningradi villades. Thamesi osa täitis vana hea Neeva. Kuulus Reichenbachi kosk, kus Holmes pealtnäha surma saab, leiti hoopis Gruusiast. Sarja viimases osas «Algab XX sajand» (1986) kandusid võtted Viiburi lähistele, kus von Borgi majaks valiti ärinõunik Sellgreni punastest tellistest villa.

Tunnusmeloodiast arenes Holmesi ballett

Miljonitele vaatajatele on meelde sööbinud «Sherlock Holmesi» tunnusmeloodia, mille autor on Aram Hatðaturjani õpilane Vladimir Daðkevitð, kes on kirjutanud muusika 80 näidendile ja üle 150 filmile. Klassikat matkiv viisijupp on ülipopulaarne ka mobiilihelinana. Muide, Daðkevitð on kirjutanud ka kahevaatuselise balleti «Sherlock Holmes ja doktor Watson».

Nõukogude «Sherlock Holmesi» seriaalis mängis palju Vene tippnäitlejaid. Esile on toodud Boriss Brondukovi juhmakat inspektor Lestrade’i, kes paistab olevat inspiratsiooni saanud Prantsuse koomiku Louis de Funes’i sandarmifilmidest, mis toona Nõukogude Liidus ilma tegid. «Baskerville’ide koeras» on staaride kontsentratsioon lausa rabav – peale stammtegelastele lõid kaasa Nikita Mihhalkov, Oleg Jankovski, Irina Kuptðenko, Jevgeni Steblov, Alla Demidova.

Seriaal saavutas Nõukogude Liidus fenomenaalse menu ning kogus tunnustust ka mujal. 1982. aastal osales «Sherlock Holmes ja dr Watson» Monte Carlo televisioonifestivalil, kus leidis äramärkimist.

Watson on lahkunud

Tuntud teatrisuguvõsast pärit Livanov on 71 eluaastast hoolimata endiselt aktiivne näitleja. Mullu mängis ta Mihhail Bulgakovi «Meistri ja Margarita» televersioonis doktor Stravinskit. Solomin on paraku juba manalamees: ta suri neli aastat tagasi insulti, olles vaid 60aastane. Livanov on kunagises intervjuus öelnud, et leidis Solominiga võtete algul suurepärase klapi. «Leidsime täiesti ootamatult, et meil olid täiesti sarnased mõtted kunstist, sarnased kired, sümpaatiad ja antipaatiad. See oli imeline, meist said tõelised sõbrad. Meie pered – abikaasad ja lapsed – hakkasid läbi käima.» Kaht näitlejat ühendas ka vaikusearmastus. «Sõitsime nende seitsme aasta jooksul pidevalt Moskvast Peterburi ja tagasi. Märkasin, kui hea meil oli üheskoos vaikida. See tõi meelerahu.»

Moskvasse tuleb Holmesi ja Watsoni ausammas

Moskvas avatakse aasta lõpul või järgmise aasta algul Sherlock Holmesi ja doktor Watsoni ausammas. Mosnewsi teatel kerkib kuulsa detektiivitandemi mälestusmärk Moskva jõe äärde Briti suursaatkonna hoone lähedusse. Ausamba püstitamise eestvedajaks on mittetulundusorganisatsioon Kultuurdialoog/Üks Maailm. Projekt leitakse kinnise konkursiga.

Peale Sherlock Holmesi ausamba plaanitseb sama fond rajada Moskvasse ka Väikese Printsi ja Don Quijote ausamba. Peterburis aga loodetakse avada Dumas’ «Kolme musketäri» mälestusmärk.

Piibu ja kuulsa jahimehemütsiga Holmes tervitab turiste ka Londonis Baker Streetil, kus asub kuulsa raamatukangelase muuseum. Monument avati 1999. aasta septembris.

SLÕL