VE: Moskva kinkis tðetðeenidele märtri

Mashadovit tappes kinkis Moskva tðetðeenidele märtri
Heiki Suurkask
10.03.2005

Ruut Mashadovi tapmine on muutnud raskemaks rahu saavutamise Lõuna-Venemaal.

Tðetðeenide esindaja välismaal, Londonis maapaos viibiv Ahmad Zakajev kinnitas, et kuigi president Aslan Mashadovi hukk on ränk tagasilöök, ei tähenda see vastupanu lõppu.

Seda, et midagi ei muutu, kinnitas ka praegune nukupresident Alu Alhanov, küll oma seisukohast vaadates ja üritades vastupanu jätkumist küsimärgi alla seada.

Zakajevi kinnitusel pole praeguses olukorras midagi ebatavalist, sama on juba üle elatud Dudajevi hukkumisel 1996. aastal. Tðetðeenia Itðkeeria Vabariigi konstitutsiooni kohaselt lasub kõrgeim võim riigis riiklikul kaitsekomiteel – Majlisul Shural, mis peab lähiajal Mashadovile mantlipärija leidma.

Bassajevit ei ohjelda enam keegi

Nüüd tuleb tðetðeenia iseseisvuse eest võitlejatel teha raske valik: kas leida uus president riigile eksiilis, või anda see amet ja ühtlasi ka Venemaa löögi alla sattumine mõnele Tðetðeenias piires vastupanu jätkavale võitlejale. Vene julgeolekujõud loodavad aga Mashadovilt leitud dokumente ära kasutada vastupanuliikumise hävitamiseks.

Tðetðeenide vastupanu Vene vägedele on küll saanud viimastel aastatel tagasilööke mitme liidri surmaga, kuid samal ajal on rünnakud veelgi ägenenud ja väljunud juba ammu Tðetðeenia piiridest. Bassajevi rühmituse terrorismi kalduvaid meetmeid suutis ilmselgelt ohjeldada vaid Mashadov. Nüüd pole Bassajevil ees aga mingeid pidureid.

Mashadov tapeti pärast seda, kui ta oli hiljuti rahupakkumisega välja tulnud, ka oli ta ainus Tðetðeenia liidritest, kellel oli võimalik rääkida rahva mandaadist. 1997. aasta valimistel võidetud ametiaeg oli samas sõja ajal ammu ületatud ning talle järglast valida polnud võimalik.

Vene ajakirjanduse hinnangul on Tðetðeenia aladel mõjukatest liidritest praegu elus veel vaid Bassajev ja Doku Umarov. Mõlemat on Moskva süüdistanud Beslani tragöödias. Tðetðeenide julgeolekuminister Umarov on ka oletatav Mashadovi mantlipärija.

Venemaa on süüdistanud ka Mashadovit Beslani pantvangidraamas, Mashadov ise mõistis aga Bassajevi selle rünnaku pärast hukka. Nüüd nõuavad Beslani tragöödia uurijad näha Mashadovi tapmisel kätte saadud dokumente, et tuvastada, kas Mashadov tegelikult Beslani rünnakus osales.

Varem juba kaks korda “tapetud”

•• Venemaa võimud on vähemalt kahel korral varem kuulutanud, et neil on õnnestunud Mashadov tappa. Veelgi sagedamini on nad kuulutanud, et nad on tapnud ·amil Bassajevi, keda Moskva kardab veelgi enam.
•• 8. veebruaril avalikkusele edastatud teates lükkas Bassajev ümber ka väited Doku Umarovi surma kohta, kuid kuulutas, et kui ka Mashadov, Bassajev ja Umarov peaksid hukkuma, vastupanu ei lõpe. Moskva on üritanud tðetðeene alistada juba enam kui kaks sajandit.
•• Bassajev on seni kõik rünnakud üle elanud, kuid Mashadovi surm sai eile ka tðetðeenide kinnituse. “Ebavõrdse võitluse tagajärjel Vene okupantide vastu Doikur-Evli külas Staro-Jurti rajoonis sai kõrgeima looja ettemääratuna surematuks ðahidiks (märtriks – toim), Allahi nimel, tðetðeeni rahva suur poeg, Tðetðeenia Itðkeeria Vabariigi president, valitsuse juht, riikliku kaitsekomitee Majlisul Shura emiir, relvajõudude kindral Aslan Mashadov,” kõlas Itðkeeria valitsuse teade.

Eesti Päevaleht
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.