VE: “must räni”

Avastati eriti valgustundlik must räni
New York Times
13. oktoober 2008 10:22
 
 

Harvardi ülikooli teadlased leiutasid juhuslikult „musta räni“, millel on potentsiaali viia uuele tasemele nii digitaalse fotograafia, päikeseenergeetika kui öönägemisseadmete kvaliteet.

Must räni? Must räni on nagu nimigi ütleb, musta karva ränivahvel. Revolutsiooniliseks teeb materjali selle valgustundlikus. Esmased mõõtmised näitavad, et must räni on tavalisest ränist 100 – 500 korda valgustundlikum.

Uudse räni loomiseks kõrvetas Harvardi füüsik Eric Mazur tavalist räniliistakat ülivõimsa laseriga. Selleks, et anda protsessile pöördeid juurde, lisati pooljuhitööstuses jootmiseks kasutatavat väävelheksafluoriidi.

„Mul oli kõrini senisest metallide pindadel toimuvate katalüütiliste reaktsioonide uurimisest ja mind ähvardas Armee rahalisest toetusest ilmajäämine,“ seletab Dr Mazur. „Ma kirjutasin oma uuringuprojekti ettepanekuna sisse uue suuna, ilma selle üle suurt mõtlemata.“ Kuigi otseseid praktilisi väljundeid ettepanekul ei paistnud, otsustati seda projekti siiski finanatseerida.

Uudne eksperiment muutis räni palja silma jaoks mustaks. Elektronmikroskoobi all osutus too must läige tuhandeteks kui mitte miljoniteks pisikesteks ogadeks. Nimetatud ogad muudavadki räni senisest valgusele palju tundlikumaks. Mazuri sõnul neelab ka uus materjal senisest ränist kaks korda rohkem nähtavat valgust ja „näeb“ infrapunavalgust, mis senistele ränidetektoritele on nähtamatu.

Uudset materjali saab hakata tootma väheste ümberkorraldustega senistes tootmisüksustes.

New York Times