VE: Nokia lahkumispaketid – Eesti “Nokia”?

Välismajandus

Nokia töötajad jooksid helde lahkumispaketi peale tormi

E24.ee, 17.04.2009 00:00 
 

  Saksamaa töölised protesteerisid mullu talvel Nokia tehase sulgemise vastu Bochumi linnas.  

Saksamaa töölised protesteerisid mullu talvel Nokia tehase sulgemise vastu Bochumi linnas. Foto: AFP / Scanpix

Soome mobiiltelefonitootja teatas veebruaris, et pakub oma töötajatele vabatahtliku lahkumise korral hüvitiseks keskmiselt terve aasta palka, mille peale ei jäänud paljud just kuigi kauaks kõhklema.

Nokia kommunikatsioonijuht Eija-Riitta Huovinen rääkis Taloussanomatele, et ehkki esialgsete plaanide järgi võisid töötajad mõelda lahkumishüvitise üle mai lõpuni, sai tuhande paketi kvoot täis juba enne lihavõtteid.

Mõnes üksuses oli huvilisi nii palju, et juhtkond hakkas muretsema suure arvu töötajate lahkumissoovi pärast. Pakkumine ei puudutanud siiski juhtivtöötajaid ega otseselt tootmisega seotud töölisi.

Soomlased esirinnas

Huovineni andmetel laekusid pooled vabatahtliku lahkumiskompensatsiooni avaldused Soomest. Samuti äratas pakett huvi mujal Euroopas, kuid leidis suhteliselt jahedat vastuvõttu Aasias ja Ameerika Ühendriikides.

Huviliste suur hulk kommunikatsioonijuhi sõnul üllatust ei valmistanud. «Kõnealused vabatahtlikud paketid põhinevad töötajate esindajate enda ideedel. Selles mõttes on hea, et nad on saavutanud oma eesmärgi,» rääkis Huovinen.

See kõik on osa Nokia äritegevuse tõhustamise plaanist, millega juhtkond püüab kärpida personalikulutusi. Tingimused olid samas riikide kaupa erinevad. Soomes võib töötaja saada hüvitiseks 5–15 kuu palga.

«Üldiselt võtavad neid pakette vastu inimesed, kes on töötanud suhteliselt kaua, kuna sel juhul on lahkumiskompensatsioon suurem,» selgitas Salo tehase ametnike usaldus­isik Aimo Leskelä.

Leskelä pole täpselt kursis, kui palju Salo tehase töötajatest paketi vastu huvi tundis. «Mõningaid kaebusi oli selle pärast, et inimene oleks tahtnud võtta vastu vabatahtlikku lahkumispaketti, kuid programmile oli juba kriips peale tõmmatud,» rääkis ta.

Ka Helsingis on asja vastu olnud suur huvi, kinnitas sealsete töötajate usaldusisik Sami Sallmén. «Juhtkond hakkas juba muretsema, et kompetentsed inimesed lasevad jalga,» märkis ta.  

Töötajatele sülle sadanud erakordsest õnnest tehti aga juba ka naljalaul «Taskus V.S.P.», mis riputati üles videoportaali YouTube. Pealkirjas esinev lühend V.S.P. (Voluntary Separation Package) tähendab vabatahtlikku lahkumispaketti.

Laulus küsitakse: mis on V.S.P.? «See on selline pakett. Suur tänu tehtud töö ja töötegemiseks kulunud õhtute ning nädalalõppude eest,» vastab meeshääl. Nokiat otse ei mainita, kuid uudisteportaali Digitoday kinnitusel sisaldab tekst mitmeid viiteid mobiiltelefonide tootjale.

Töötajad peavad minema

Mobiiltelefonide turul on olukord praegu keeruline ja seetõttu püütakse kärpida kulutusi igal pool, kus võimalik. Nokia tegevjuht Olli-Pekka Kalasvuo tunnistas jaanuaris, et firma ei saa vältida ka töötajate arvu vähendamist. Eelmisel kuul tehti teatavaks, et Nokia kaotab üle maailma 1700 töökohta, 700 neist Soomes.

Kevade jooksul pakuti töötajatele vähemalt kolme erinevat lahkumispaketti ning lisaks globaalsele vabatahtlikule lahkumisprogrammile on Soomes ametiühingutega peetavatel läbirääkimistel käidud välja hüvitiste mahu poolest sarnaseid kavasid.

Näiteks detsembris teatati soomlastest töötajatele, et lahkumishüvitist pakutakse ka enam kui 15 aastat ettevõtte palgal olnud inimestele. Nii soovitakse firma väitel aidata neid, kes tunnevad vajadust leida uusi väljakutseid ja arenguvõimalusi väljaspool ettevõtet.

«See on mõeldud neile Nokia töötajatele, kes on olnud majas pikka aega ja võib-olla kaaluvad muudatuse tegemist eraelus,» selgitas tookord kommunikatsioonijuht Arja Suominen. Helsingi piirkonna üksustes töötavad inimesed võivad paketi saamiseks sooviavaldusi esitada juuni lõpuni, mujal Soomes kuu aega kauem.  

Märtsi lõpus teatas aga mobiiltelefonide suurtootja, et ei osta allhanketöid tegevatelt ettevõtetelt ajutiselt enam ühtegi komponenti. Tootmisprotsessis tähendab allhankijatele äraütlemine seda, et Nokia oma tehastes jätkub veel tööd, kui vaid turusituatsioon veelgi halvemaks ei muutu.

Nokia langus

•    Nokia üksustes töötas I kvartalis 2009 kokku 124 842 inimest
•    I kvartali käive oli 9,27 miljardit eurot (-26,7 protsenti 2008. aasta I kvartaliga võrreldes)
•    Kasum aktsia kohta 0,03 eurot (-90,6 protsenti 2008. aasta I kvartaliga võrreldes)

Mari Kamps