VE: Sajaani-Ðuðenskoje heüdroelektrijaam

Maailma üks kõrgemaid müüre ohjeldab Jenissei jõe voolu

06. august 2008
Autor: Jaanus Piirsalu
 

Kujutage ette saja meetri paksust betoonmüüri, mis ulatuks Virust Olümpia hotellini ning küündiks poole kõrgemale kui Tallinna teletorni vaateplatvorm.

Selline inimkätega rajatud betoonehitis, mis jätaks päikesepaistelise ilmaga pool Tallinna kesklinna varju, on tõepoolest olemas – Siberis Jenissei jõel asuv Sajaani-Ðuðenskoje hüdroelektrijaam (HEJ), mis on maailma üks vägevamaid.

Valmimise ajal 30 aastat tagasi maailma suurima HEJ paisu kõrgus on ametlikel andmetel 245 meetrit! Võrdluseks: Eiffeli torni kuulus tipukuppel asub ainult 30 meetrit kõrgemal, Tallinna teletorni vaateplatvorm 75 meetrit madalamal ning Väikse-Munamäe kõrgus jalamilt tipuni on 3,5 korda väiksem. Hiina müür on üheksa meetri kõrgune.

Pais on nii pikk (1066 meetrit), et isegi väga heas vormis jooksjal kulub selle ületamiseks kolm minutit. Alt 110 ja ülevalt 25 meetrit paks vall on ehitatud maalilise Sajaanide mäestiku kahe künka vahele.

Lummav vaade

Inimkätega ehitatud monstrumeid on lummav vaadata. Tunnen seda iga kord, kui sääraseid tehnoloogilisi imesid maailmas näen. Sajaani-Ðuðenskoje HEJ tekitab peale imetluse ka kerge ärevuse, sest kujutage ette, milline jõud selle paisu taga peitub!

“Kui paisuga peaks midagi juhtuma, siis ujutab see kõik üle vähemalt kuni Abakanini välja,” ütleb HEJ automaadiga turvatöötaja. Aga Hakassia pealinna Abakanini on sealt vähemalt 150 kilomeetrit.

Pärast HEJ valmimist lubati Nõukogude riigi elanikel täiel rinnal ehitusimest rõõmu tunda ning neid lasti vabalt paisule ligi. Tänapäeval peab julgeolekukaalutlustel seda imetlema kilomeetri kauguselt. Võimaliku terroriteo tagajärg oleks kohutav.

Paisu taga moodustab Jenissei suure, üle 400 kilomeetri pikkuse veehoidla kuni Tõva Vabariigi pealinna Kõzõlini välja. Veehoidla loomisel uputati ära 35 000 hektarit põllumaad ning tuhanded inimesed asustati oma kodudest ümber.

Sajaani-Ðuðenskoje HEJ on siiani Venemaa kõige suurem elektrijaam, mille võimsus on 6400 MW. Võrdluseks: Narva elektrijaamade elektriline võimsus on praegu kokku 2380 MW.

HEJ põhiline klient on mõnikümmend kilomeetrit allavoolu asuv Sajanogorski alumiiniumitehas, mis kuulub Venemaa rikkaimale oligarhile Oleg Deripaskale. Segastel aegadel 1990. aastate lõpul üritas Deripaska HEJ enda valdusse saada, kuid Venemaa Elektrisüsteemide juht Anatoli Tðubais hoidis selle ära.

Globaalsed ilmamuutused mõjutavad ka selliseid vägevaid elektrijaamu. Tänavu suvel on veehoidla veetase aastate keskmisest kümme meetrit madalam.

Viimase 30 aasta jooksul pole veepeegel varem kordagi nii madal olnud, kinnitab HEJ direktor Nikolai Nevolko. Isegi palja silmaga on näha, kuidas HEJ veeäravoolukanalid on peaaegu kuivad.

See ongi Venemaa suurima elektrijaama suurim probleem. Mais-juunis oli veehoidla täitumus vaid 60 protsenti vajalikust. Et koguda talviseks elektritootmiseks varuvett, peab HEJ järgmised paar kuud direktori sõnul töötama minimaalse koormusega.

 

Esiviisik: maailma kõrgeimad paisud

Tadþikistan hoiab rekordit

•• Nurek – 300 meetrit kõrge, asub Vakshi jõel Tadþikistanis

•• Xiaowan – 292 meetrit kõrge, asub Lancangi jõel Hiinas

•• Grande Dixence – 285 meetrit, asub Dixence jõel Ðveitsis

•• Inguri – 272 meetrit, asub Inguri jõel Gruusias

•• Vaiont – 262 meetrit, asub Vaionti jõel Itaalias

•• TadzŽikistani Vakshi jõele on kavas ehitada ka 335 meetri kõrguse paisuga Roguni HEJ.

•• Suuruselt on nad kõik kaks kuni 180 korda väiksemad kui Sajaani-Ðuðenskoje HEJ.