VE: tudengite lumerookimistalgud Tartus

Noored tegid lumerookimistalgud

26.11.2008 00:01Jüri Saar, Tartu Postimees 

Labidad õlal, marssis üleeile hilisõhtul 15-pealine tudengite sõpruskond mööda Tartut, et kaevata lumest välja sebrasid, bussipeatusi ja treppe, millega linna palgatud hooldusfirmad ilmselgelt kimpu jäid.

 
Tudengid rookisid üleeile öösel talgu korras puhtaks Võru tänava bussipeatuse ja pärast seda veel mitu sebrarada, treppi ja bussipeatust. Kaasa lõid Maria Karo­lin, Urmas Tuberg, Merle Ambre, Karoli Saar, Andry Riiel, Harry Rull, Sven Erik Viira, Pille Vilgota, Janek Kikkatalo, Kalev Järvik, Melin Miller, Veiko Kuusk, Liis Nõupuu, Maris Taimla, Helen Puistaja ja Mari-Liis Alev.
Foto: Urmas Tuberg

«Mulle öeldi, et lähme,» jutustas poole kümne ajal alguse saanud aktsioonis Tartu Kõrgema Kunstikooli tudeng Maria Karolin. Otsiti kokku labidad ja mindud saigi. Algus oli Võru tänaval Kastani risti juures, sest enamik sõpruskonnast elab Karlovas.

Sealt edasi läks tööjärg kesklinna suunas. Roogiti bussipeatused ja ülekäigukohad, siis edasi ülikooli raamatukogu juurest Vallikraavi viiv trepp ja endine Lolljalg, mis viib kaubahalli poole.

Täitsa hullud!

Üks aktsiooni süüdlastest Kalev Järvik rääkis, et asi suuresti neist treppidest alguse saigi. Ja jutustamisest, kui umbes on linn ja kui võimatu on minna üle tee kohast, kus rada on jalatalla laiune või kui tüütu astuda sada meetrit tibusammul kõndiva vanatädi taga, sest mööda ka ei mahu.

Seetõttu tema, Sven Erik Viira ja Maris Taimla sõpru kokku ajama hakkasidki. Mõni naeris neid täitsa hulludeks, mõni vabandas, et on just oma kohustusliku majaesisega hakkama saanud.

Kesklinnas puhastas sõpruskond linnaraamatukogu esise ja polikliiniku esise ning lõpuks ka Zavoodi ümbruse, kuhu seltskond lõpuõllele maandus. Siis oli kell juba üle ühe tiksunud.

Aktsioonis kaasa löönud ja selle eredamad hetked üles pildistanud Urmas Tuberg ütles, et tööd tehes mõeldi lapsevankriga noorele emale, et tema ikka linnas liikuma mahuks.

Ekslik on arvamus, et töö käis lapiku või pooliku saatel – ehkki tudengid. Kaasas oli termosega teed ja ohtralt läks Värskat.

Karolin ütles, et raske oli küll, aga tänu töökäte hulgale oli edenemine kiire. Kes lõhkus paakunud lund lahti, kes viskas seda labidaga kõrvale.

Kingitus autoomanikule

Möödakäijad olid rõõmsad ja soovisid jõudu. Riia mäel tuli jõudu soovima ka üks sahajuht, kelle ülesanne oli bussipeatusi lahti lükata, tema mure oli aga, kuhu lükata, kui lume kokku kuhjamiseks enam ruumi pole.

Ürituse puändiks oli seltskonnal Zavoodist koduteel olles Riia mäel sõjakooli kõrval ühe VW Passati hangest välja kaevamine. Pikast lumme mattunud autode rodust.