VE: Türgi saatkond Eestis

Linn hakkab lehkavat randa kärmelt koristama

Eesti Päevaleht, 21. august 2008 kl 13:37
 
Merilin Kruuse

Toimetaja: Merilin Kruuse

Foto: Marko Mumm Merivälja tee

Merivälja tee

Merivälja mereääre kivide vahele on kogunenud ohtralt vetikaid, mis lagunevad ja haisevad tugevalt.

Meriväljal elav Türgi suursaadik Sule Soysal saatis Tallinna linnapeale Edgar Savisaarele kirja, milles kaebas vänge haisu üle tema residentsi ümber.

Pirita linnaosa valitsuse vanem Tiit Terik ütles Päevaleht Online’ile, et Soysal on haisu üle kaevanud ka varasematel aastatel. „Koristustööde põhjuseks oli põhimõtteliselt ka tema kiri, kuid ranna oleks nii või naa pidanud ära koristama,“ rääkis Terik.

Teriku sõnul ei ole probleem linnaosa valitsusele võõras, kuid lisas, et keegi teine siiski kirjalikult kaebust esitanud ei ole.

Praegu otsib Pirita linnaosavalitsus firmat, kes saaks ranna korda teha. „Ootame hinnapakkumisi, loodetavasti saame töödega veel täna õhtul või homme hommikul alustada,“ rääkis Terik. „Tööd algavad esimesel võimalusel.“

Tema sõnul võtab firma leidmine veidi aega, kuna koristada tuleb tundlikku ala. „Sinna on ehitatud uus rannakaitsemüür,“ täpsustas ta. „Tööd saaks teha ka talgute korras, aga see võtab aega.“

Adru ja vetikate probleem on ka Pirita suplusrannas, kust tonnide kaupa adru ära viiakse. Teriku sõnul veetakse Piritalt igal hommikul suurte veokastidega adru ära. „Rannas on tööd lihtsamad, Meriväljal on aga vaja teha käsitööd. Kivide vahelt saab korraga väga väikestes kogustes adru kätte,“ rääkis Terik..

Meri on Meriväljal adru kivide vahele lükanud ja ära seda ei vii. Teriku sõnul on käsitöö korras vaja koristada umbes 40 sentimeetri paksune kiht adru.

Supelranda koristatakse igal hommikul, seal on peal riigihange, mille järgi rand peab kella 7ks puhas olema. Merivälja on Teriku sõnul uus ja plaaniväline koristuskoht.

„Raske on öelda, kas adru tekib randa uuesti, eks see sõltub ilmastikuoludest. Kui tuleb uuesti, koristame jälle ära,“ lausus Terik.

Üheks vetikate hulga suurenemise põhjuseks peab Terik Tallinna-Helsingi liini tihenenud liiklust ja väikealuste suurenenud arvu. „Laeva pealt midagi ikka satub vette,“ märkis Terik.

xxx

 
Tänu Türgi saadikule kadus Piritalt hais
www.DELFI.ee
16. september 2008 15:33
Pirita, meri
DELFI
Augusti teises pooles puhastati Pirital Merivälja mereäär kivide vahele kogunenud mudast ja vetikatest, mis levitas ebameeldivat lõhna.

OÜ TrionProject kaasabil koristati mereäär kümnetest tonnidest vetikatest ja mudast üsna kiiresti ning paigutati ümber ka merevees olnud suuremaid kivisid, et ennetada soodsaid tingimusi uue haisukolde tekkimiseks, teatas Pirita linnaosa valitsus.

Eraldi leidis vetikate koristamise tänuväärt tegevusena olevat Türgi Vabariigi suursaadik Sule Soysal, kuna suursaadiku residents asub nüüdseks koristatud mereäärest üle tee.

Türgi suursaadik sõnas oma tänukirjas Pirita linnaosa vanemale, et peale viibimist Eestist eemal, oli väga meeldiv avastada, et alal, kus asub tema residents, polnud jälgegi ebameeldivast lõhnast ning on väga tänulik korralduse eest puhastada rannaäär. Türgi suursaadik avaldas muuhulgas oma kirjas lootust, et taoline korrastamine jätkub ka eelolevatel aastatel.

www.DELFI.ee