VE: Venemaa uputas 1990. aastate lõpus oma tuumajäätmed Läänemerre?

Venemaa uputas 1990. aastate lõpus oma tuumajäätmed Läänemerre? (24)

Toimetas Marge Sillaots
04.02.2010 09:51

Rootsi valitsust teavitati olukorrast kümme aastat tagasi, ent ette ei võetud midagi, kirjutab The Local. Säilinud peaks olema kolm faili, mis on salastatud, kuid milles peituvad detailid armee tegevuse kohta.

1999. ja 2000. aasta raportite järgi kahtlustati Venemaad ohtlike jäätmete ladustamises aastatel 1991-1994 korduvalt. Jäätmed pärinesid väidetavalt Lätist Liepajast Karostast, kus asus venelaste mereväebaas.

Rootsi kaitsevägi informeeris valitsust, kuid ükski minister ladustamisest suurt numbrit ei teinud. SVT allika järgi andis informatsiooni  välisministeeriumile üle tollane tipp-spioon Bertil Lundin. Lundin ütles ministri nõunikule, et venelased olid kaasajal Balti merre visanud ohtlikke jäätmeid ja relvi. Nõunik oli tollal Lundini infost ägestunud, kuid ministeerium vastas nõunikule, et jäätmete täpse asukoha leidmine Läänemerest on liialt kulukas.

Keskkonnakaitse professor Jonas Ebbesson leiab, et kaasajal vajanuks selline tegu kindlasti uurimist, kuna nelja- ja viiekümnendatel aastatel ei olnud rahvusvahelisi regulatsioone, mis keskkonna kaitsele keskenduks. Seega on lähiajaloos selliste asjade toimumine taunitav ja vajanuks uurimist.

Ojamaa poliitliider Rolf K. Nilssoni sõnul ei tuleks praegu otsida süüdlasi, vaid leida võimalikult kiiresti jäätmete asukoht Läänemeres ning tuvastada nende koostis ja päritolu. Nilsson rõhutas, et tegu ei ole vaid Rootsi uuritava teemaga – meri puutub kokku kõigi ümberkaudsete riikidega.

Stockholmis asuva Venemaa saatkonna saadik ei nõustunud enne materjalide täieliku uurimise lõppu Moskvas asja kommenteerima.