Viinakuu tuleb tavalisest veidi soojem

Viinakuu tuleb tavalisest veidi soojem

www.DELFI.ee
6. oktoober 2006 14:09
Tänavu oktoobris on kuu keskmine õhutemperatuur normilähedane või sellest kõrgem, lubab ilmajaam. Külm tuleb alles kuu lõpus.

Külmalaineid võib oodata teisel ja kolmandal dekaadil. Sademeid tuleb normi piires, paiguti ka rohkem, teatas Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut.

Kuu esimesel kolmandikul määrab ilma ulatusliku madalrõhuala idaserv.

Selle perifeerias liiguvad mitmed madalrõhulohud, mis toovad aeg-ajalt vihma ja edelavoolus suhteliselt sooja õhku. Dekaadi teisel poolel pöörduvad tuuled idakaarde ja ilm jaheneb.

Teisel dekaadil on oodata antitsüklonaalse ilma ülekaalu, mistõttu on kuivem ning öösiti võib õhutemperatuur langeda miinuspoolele.

Kolmandal dekaadil liiguvad läänetsüklonid tõenäoliselt üle Skandinaavia ja seejärel kagusse. Ilm muutub kiiresti, ajutiselt tugevneb tuul nii tsükloni tulekul(edelatuul), kui selle möödudes(loode- või põhjatuul). Vihma sekka võib ka lörtsi tulla.

Viinakuu statistika

Oktoobrikuu on tavaliselt septembrist 5…6°C võrra külmem ning jääb vahemikku 4,5°C mandril kuni 8,4°C-ni saarte läänerannikul.

Kuu keskmise õhutemperatuuri kõrvalekalded normist on tavaliselt /-1,5°C piires, suurimad kõrvalekalded /- 3,5°C. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur on saartel tavaliselt üle 0°C kõigil päevadel, mandril võivad mõned ööpäevad olla ka 0°C madalamad.

Õhutemperatuuri absoluutne maksimum on ulatunud kuu esimesel dekaadil 20…22°C-ni.

Õhutemperatuuri absoluutne miinimum on ulatunud -10…-18,5°C-ni. Lähemast ajast on väga külm olnud 1992.a 31. oktoobril, mil Kuusikul märgiti -17°C.

Oktoobrikuu sademete summa on keskmiselt 50…70 mm, kuid on esinenud juhuseid, mil sajusumma on poole suurem.Sajab peamiselt vihma, kuid lörtsi ja lume esinemine on küllalt tavaline. Sajupäevi on keskmiselt 16…18. Tavaline nähtus on udu. Äikest igal aastal ei esine, kuid mõnel aastal on saartel olnud äikest 2-4 päeva ja mandril 1-2 päeva. Eriti ohtlikest ilmanähtustest esineb oktoobris torme, mil maksimaalne tuule kiirus on ulatunud saartel iilides 30- 34 m/s.

www.DELFI.ee