Virumaa kolledži endisest hoonest saab teaduskeskus

Virumaa kolledži endisest hoonest saab teaduskeskus
HaridusTallinna tehnikaülikool kavatseb Kohtla-Järvel kolledži endises hoones avada kütuste tehnoloogia arenduskeskuse.

2005. aastal kolis Tallinna tehnikaülikooli Virumaa kolledž Järveküla tee 35. majast Järveküla tee 75 asuvasse endisesse polütehnikumi. Varasemasse hoonesse jäi ainult põlevkiviinstituut. Suurem osa ruumidest on terve selle aja tühjana seisnud.

Kohtla-Järve aselinnapea Jüri Kollo sõnul tegi linnavalitsus hoone omanikule TTÜ-le ettepaneku need linnale rendile anda. Kuid pakkumine lükati tagasi. Ülikool kavatseb suuremat osa ruume kasutada teadusuuringuteks, vabad ruumida aga rendile anda.

„Praegu käivad läbirääkimised riiklike struktuuridega ja Eesti Energiaga Kohtla-Järvele kütuste tehnoloogia arenduskeskuse loomiseks,“ ütles Põhjarannikule Tallinna tehnikaülikooli finantsdirektor Ardo Kamratov. „Ka põlevkiviinstituut jätkab seal tööd.“

Virumaa kolledži direktori Viktor Andrejevi arvates aitaks sellise keskuse loomine kaasa põlevkiviteaduse taassünnile ja säilimisele Kohtla-Järvel.

„Põlevkiviga seotud tehnoloogiate arendus- ja täiustamiskeskust on kahtlemata vaja, sest praegu on huvi nende vastu järsult tõusnud. Ja kui sellesse majja kogunevad teadurid ja ka meie suured põlevkivitöötlemise ettevõtted annavad oma panuse, siis võib seda ainult tervitada,“ märkis Viktor Andrejev. „Mis puutub selle asumisse Järveküla tee 35, siis see variant on hea selle poolest, et seal on korralik laboribaas juba olemas.“

Algatatud on ka Järveküla tee 35 hoonet ümbritseva ala detailplaneering, kuhu tahetakse ehitada laboriuuringuteks spetsiaalne väike hoone.

Ardo Kamratov ütles, et praegu on raske nimetada mingit konkreetset keskuse moodustamise tähtaega, aga kui selles kuus sõlmitakse Eesti Energiaga leping, algab veebruaris korraldustöö.

NIINA VOROPAJEVA
Laupäev, 13.1.2007