4. märts

* 4.03.1918 – Saksa väeosad okupeerisid Narva linna, see oli viimane vastupanupunkt, kuna põhiliselt oli Eesti okupeeritud sakslaste poolt 3.märtsiks.
* 4.03.1987 – tollases Tartu Riikliku Ülikooli aulas toimus kuulus fosforiidivastane koosolek, mis pani liikuma kõik loodust hoidvad orgnisatsioonid ja liikumised ja siit sai ka alguse eelmise peaministri Mart Laari poliitiline tegevus. Sama aasta suvel toimus fosforiidivastane üliõpilaste dessant Virumaale ja nad kandsid kollaseid särke (kodusel teel valminud ja trükitud), millel oli tekst “Fosforiit. Tänan Ei!” ja järgmise aasta kevadkuudel viibis Mart Laar ühe sellise särgiga ja teemaga ka Kohtla-Järve 1. keskkooli ajalootunnis ja ajalooõpetajal (minu abikaasal) tekkis sellega ka natuke pahandusi ning küsimust arutati õppenõukogul. Pärast tekkis teatavasti isegi oht, et ametis olnud peaminister Mart Laar oleks hea meelega ellu viinud fosforiiditööstuse rajamise Eestis Õnneks seda ei juhtunud.
* 4.-5.03.1989 – Tallinnas oli Interliikumise I kongress, kus oli ka palju Kirde-Eesti esindajaid ja hilisem kongress toimuski Kohtla-Järve Linnavalitsuse saalis. Interliikumisest oli kujunemas üks oluline parteiline üksus Eesti poliitikas, Põlevkivimuuseumi kogudes on olemas neid materjale ja on ka Interliikumise rinnamärk, mis mul õnnestus hankida nn. “Refaki” müügipunktist Kohtla-Järve vanalinnas linnaliinide lõpppeatuses. Õnneks tekkisid selles liikumises omad vastuolud ja otsustavat jõudu neist meie poliitilisel maastikul ei kujunenud. Aga oht oli!

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.