Aardeleid Kuremäel

Aardeleid Kuremäel

Kuremäe külas tulid parkla ehitamise käigus kaevamistöödega päevavalgele luud ja pronksist ehted, mis võivad pärineda 14.-18. sajandist.

Inimsäilmed korjatakse kokku ja antakse arheoloogidele uurida.

Kui Kuremäe kloostri lähedale parklat rajava firma N&V töölised üleeile õhtul ootamatutele leidudele sattusid, kutsusid nad välja politsei.

Ida-Viru politseiprefektuuri kriminaalosakonna juhtivinspektor Jaan Raag võttis omakorda ühendust Iisaku muuseumiga. “Täna hommikul (eile – toim.) käisin seal kohal ja nüüd on ehted muuseumis,” rääkis muuseumi peavarahoidja Iivi Mölder.

Pronksist ehete hulgas on sõrmused, käevõrud, sõled ja kulinad, mille kohta ei osanud Mölder veel öelda, kas neid kasutati pea- või kaelaehetena. Ta pakkus, et leitud ehted võivad pärineda 13.-15. sajandist.

Mölderi sõnul tuleb tugeva oksiidikihiga kaetud ehted kõigepealt restaureerida ja mõelda, kuidas muuseum neid kasutada saab. “Meil on eksponeeritud nurgake Jõuga kääbastest, seal on sellised ehted olemas ja me võime ka Kuremäelt leitud ehted sinna välja panna,” arvas ta.

Mölder rõõmustas, et Iisaku muuseum sai väljakaevatud ehted endale, sest arheoloogilisi leide on muuseumi kollektsioonis väga vähe. “Meil on mõned üksikud asjad, näiteks odaotsad. Meie kandist on varemgi arheoloogilisi esemeid leitud, aga need ei ole meie muuseumis. Näiteks Jõuga kääbaste väljakaevamiste leiud läksid Tallinna ajaloomuuseumisse, kust meie need eksponeerimiseks saime.”

Ida-Virumaa muinsuskaitseinspektor Ermo Reiska, kes käis eile Kuremäel väljakaevamiskohas ja vaatas leiud ka muuseumis üle, ütles, et inimjäänuste ja ehete vanuse kohta on vara täpseid hinnanguid anda. “Kuna seal kõrval on Kuremäe vana maa-alune kalmistu, mis on 14.-18. sajandist, siis ilmselt on tegemist selle kalmistu osaga. Aga see pole kindel,” ütles ta.

Koljud ja luud tuleb Reiska sõnul kõigepealt kokku korjata ja arheoloogidele uurida anda. “Arvan, et ka ehted peaksid ekspertiisist läbi käima.”

Parkla, mis rajatakse püha allika juurde viiva tee äärde, loodeti turismihooaja alguseks valmis saada, nentis Illuka vallavalitsuse arengunõunik Raigo Lille.

Reiska märkis, et leiukohas on antud praegu töömeestele käsk tööd peatada ja see võib parkla valmimist edasi lükata.

Illuka vallavalitsus otsustas rajada parkla, kuna Kuremäe kloostrit külastanud turistide ankeetküsitlusest tuli välja, et parkimisega on probleeme. Parkla juurde tuleb ka avalik WC.

SIRLE SOMMER-KALDA
Kolmapäev, 14.05.2003

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.