Ääremaa (ja) häda

Paraku on kett just nii tugev, kui tugev on selle nõrgem lüli. Ega teisiti pole ka riigiga – tema edukus, turvalisus jne on otseselt seotud tema valdade edukusega.
Enamus valdu vajab toimetulekuks lisaraha, arenguks investeeringuid.
Välja on pakutud haldusreformi nagu see suudaks liitmiste läbi toimetulekut parendada. Kui jätta kõrvale halduse edasise tsentraliseerimise ja kohalike eelarvete rahakasutamise valitsuskontrolli eesmärgid (st. heita kõrvale Euroopa omavalisusharta mitmed peatükid), siis minu arvutamisoskuste kohaselt peaks … tühi kott ikka kokku kukkuma.
Naabrimees Krõlovi Vanja naerutab oma tuntud muusikutevalmis meid tänaseni ja meie naerame kaasa ning …
Kaksikliit lubas koalitsioonilepingus maksukoormust mitte tõsta. Kahju, sest järgneva 14 kuu jooksul halveneb ääremaavaldade olukord veelgi.
Nii mõnigi kord olen uurinud e-riigi kõverteid (vt. www.tom.riik.ee) ja tõdenud, et avalikke täiss…..d miljonipeldikud on meil märksa rohkem…
Ega ma muu pärast sinna läinud, tahtsin vaid asjale…
Häda on selles, et ilma täiendava maksukoormuseta ääremaade olukord tulevikus ei parane. See on kõigile selge. Mida aga maksustada?
Maksustama peaks minu arvates seda, mis praegu on maksustamata ja maksustama nii, et ääremaadel sest täesti kasu oleks.
Tahtsingi e-riigile oma ettepaneku esitada. Paha hakkas…
Aga ettepanek on järgmine:
Lisada maksuseadusesse kohaliku omavalitsuse volikogu poolt kehtestatav metsamaks maksumääraga vahemikus 5..18%. Metsamaksuga maksustatakse kõiki metsaomanikke, kes realiseerivad tarbe- või tehnoloogilist puitu. Põletuspuid ei maksustata. Metsamaks laekub täies ulatuses metsa asukohajärgse omavalitsuse eelarvesse maksuameti kaudu.
Metsamaksust tagastatakse metsaomanikule uue metsa istutuskulud istandiku kahe aasta vanuse saavutamise järel.
Selgituseks: maksumäära eelolevaks aastaks kehtestab kohaliku omavalitsuse volikogu.
Miks maksustada metsaomanikke?
Miks vallale?
Küsimustele annan põhjendatud vastused lähiajal. Praegu vast niipalju, et valla teede esimeseks lõhkujaks on metsamaterjali müüja ja teede ainsaks parandajaks vald on peenrahaga. Samal ajal jaotatakse riigimetsamiljardeid tegelike metsaomanike osaluseta igasse ilmakaarde. Meenutagem – mets aitas omal ajal eesti krooni- nüüd on ta vaba ja aeg aidata ka inimest.  
Mida arvad Sina sellest ettepanekust? Veel parem oleks, kui Sa selle hädajutu kohta küsid arvamust mõnelt tuttavalt volikogu liikmelt.
Vabandan, et ei osanud s-iga algavaid asju viisakalt ja lahus ära seletada… kui nad ka elus lahus oleks.

Avo Blankin 

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.