Akna turvalisus vajab hindamist

Akna turvalisus vajab hindamist

Alvar Veersalu Valnes AS

Eluaseme turvalisuse tagamisel ja hindamisel unustatakse sageli ära akende ja verandaustega kaasnevad riskid ning nii muutvad need potentsiaalseteks ohu allikateks.

Sellise hoolimatuse põhjuseid on mitmeid. Eelkõige tundub inimestele, et korralik lukk välisuksel või signalisatsioonisüsteem lahendavad kõik probleemid. Samas ei oska korteriomanikud arvatagi, kui lihtne on uusi aknaid ja verandauksi tegelikult lahti muukida.

Selleks, et määrata akna võimalikku turvariski, tuleb kõigepealt vaadata akna asukohta hoone fassaadis. Kõige ohtlikumad on eelkõige selles suhtes eelkõige hoonete esimeste korruste ja rõdude aknad ning nendega piirnevad uksed. Nende puhul ongi kõige olulisem mõelda võimalike turvariskide välistamisele.

Akna turvalisuse tõstmiseks on kasulik alustada aknasulustest ja lingist ning lisaks kasutada veel lisalukke ja turvaklaasi. Seejuures on võimalikud lahendused meil kasutusel olevate eri tüüpi akendele puhul erinevad. Nii saab saksa tüüpi plastik ja puitakende suluseid lihtsalt vahetada turvasuluste vastu. Kaheraamilistele soome tüüpi akendele saab vajadusel paigaldada aknalukke. Samuti on kõigi akende klaasid vahetatavad turvaklaaside vastu. Eriti hoolikalt tuleks kontrollida veranda- ja muud fassaadis olevad klaasuksed. Nende puhul peaks olema reegliks turvaklaasi ja lukustatava lingi kasutamine. Veelgi kindlama tulemuse annab mitmepunkti konkslukkude või muude turvalukkude kasutamine.

Saksa tüüpi aknale turvasuluste lisamine nõuab kõigest paarisaja kroonist lisainvesteeringut akna kohta. Lukustatava lingi (võtmega või lihtsalt nupust) hinnad jäävad vahemikku sajast kuni viiesaja kroonini. Suluste vahetusega saab soovi korral hakkama ka ise, kuid spetsialisti juhendav abi on siiski vältimatu. Nimelt tuleb esmalt selgeks saada millisest profiilist on aken ja millise sulusega ta varustatud on. Seejärel tuvastada suluste markeering ja tellida tooted ning vajadusel ka paigaldus.

Turvalisust tagavas aknaraamis paiknev sulus peab olema nn. seentapp sulguriga, mis omakorda haakub akna riivistamisel lengis paikneva erivastuse taha nii, et ei oleks võimalik seda liidet kangutamise teel avada (vt joonist). Seentapiga sulgemispunkte peaks olema vähemalt kaks, mis paiknevad hingede vastaskülje nurkades (vt joonist). Lisaks võiks aknalink olla lukustatav kas võtmest või nupuga, et vältida väljast kruvikeerajaga tappide nihutamist avatud asendisse.

Sissetungi ja vandalismi eest kaitseks on aknaklaasina parim kasutada lamineeritud klaasi, mille tugevus ja hind sõltub lamineerimiskihtide arvust ja klaasi paksusest. Lamineeritud klaasi lõhkumiseks on sissetungijal vaja teha tööd, mis põhjustab müra ja võtab aega. Lamineeritud klaas ei kuku purunemisel eest nagu tavaline, mis tõttu jääb ruum ka peale klaasi vigastamist kinniseks. Lisaks ei tekki lamineeritud või karastatud klaasi purunemisel eluohtlikke klaasikilde. Seepärast on soovitav kasutada turvaklaasi ka eramu kasutusohutuse parandamiseks põrandani ulatuvate akende ja klaasvaheseinte olemasolul, mis on eriti aktuaalne kui majas on väikelapsi.

Võimalusi akende turvalisuse tõstmiseks on erinevaid. Kellel aknad hankimata, soovitaks enne ostu sooritamist teemale tähelepanu pöörata ja ennast võimalustega kurssi viia. Lahendusi on pakkuda lihtsate turvalisade näol raha lugevale kliendile ja rahuldamata ei jää ka kuulikindlaid aknaid vajava ja kõrgturvalisust hindava tellija soovid. Juba ees olevate uuemate akende puhul ei pea neid taas vahetama tormama, vaid leidub ka võimalusi olemasolevaid aknaid turvalisemaks muuta. Eriti ennatlik soovitaks aga olla klaasist veranda- ja terrassiuste turvamisel

Ajalehest Äripäev, 20.03.2003

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.