Andres Jaadla – Rakvere linnapea

Rakvere linnapea on Andres Jaadla

Rakvere linnavolikogu valis eile õhtul maakonnakeskuse linnapeaks Kodulinn Rakvere esitatud Andres Jaadla, kes kohalikel valimistel kogus 29 häält ning jäi oma nimekirjas üheksandaks.

Juristiharidusega Andres Jaadla sai Rakvere linnavolikogu liikmetelt 12 poolt- ja 9 vastuhäält. Seega toetas koalitsioon üksmeelselt varasemat kokkulepet.

Opositsioon oma kandidaati üles ei seadnud.

Vastne linnapea tänas volikogu osutatud usalduse eest ning lubas tõestada tegudega, et ta väärib seda usaldust. “Usun, et leiame ühise keele ka nendega, kes täna vastuhääle andsid,” ütles Jaadla, kes oli üks valimisliidu Kodulinn Rakvere algatajaid ning pani selles rõhuasetuse linnarahvale. “Poliitika on kord selline, et teinekord tuleb vastu hääletada.”

Enne hääletamist tutvustas Jaadla oma nägemust Rakvere linna arengust ning vastas mitmetele volikogu saadikute küsimustele. Jaadla sõnavõtust jäid kõlama sellised teesid, nagu “Ehitav Rakvere”, “Turvaline Rakvere”, “Sotsiaalne Rakvere”, “Rakvere – Euroopa linn” ja “Rakvere lastele”.

Andres Jaadla, kes oli Rakvere Linnavaraameti looja ja juhataja, kuulus lõpetanud linnavolikogu koosseisu.

Mõneti ootamatult tekkinud koalitsioonis, kuhu kuuluvad lisaks Kodulinn Rakvere neljale liikmele veel neli isamaaliitlast, kaks reformierakondlast, üks Res Publica ja üks valimisliidu Tarvas esindaja, pakuti pärast lõppenud valimisi linnapeakohta just Kodulinn Rakverele kui kõige rohkem hääli kogunud nimekirjale. Seda võis võtta ka kui tasu niinimetatud poole vahetamise eest.

Kuigi algselt hoidis see valimisliit Mõõdukate ja Keskerakonna liidu poole, kust Kodulinn Rakveret ootas väidetavalt pool volikogu esimehe kohta, mängiti asjade esialgne kulg ümber, sest loodetud volikogu esimees Andres Jaadla künnist ei ületanud. Ta saavutas oma häältearvuga kandideerijate edetabelis kõigest 56. koha.

Andres Jaadla sai tuntuks aktiivse riigikorterite erastamisele kaasaaitajana ja oli esimesi Eestis, kes moodustas korteriühistuid. Suuresti tänu Jaadlale oli just Rakvere korterite erastamises ja ühistute loomises esirinnas. Ta pani aluse Eesti Korteriühistute Liidule ning on selle esimees. Jaadla töökoht asub praegu Tallinnas.

Rahvusvahelisi suhteid omav Andres Jaadla lõi sidemeid ka ülemaailmsete korteriühistute organisatsioonidega.

Osa oponente on Jaadlale ette heitnud tema firma võlgasid linnavalitsuse ees, mis näitavat värske linnapea majandamisraskusi.

Lääne-Viru Maksuameti direktor Tiit Hallikma kinnitas, et korteriühistute liit on riigile võlgu ligi 300 000 krooni tulu- ja sotsiaalmaksu. Kuigi võlg sotsiaalmaksu osas on pikaajaline, pole Maksuamet Hallikma sõnul võlglasele väga karmi survet seni veel avaldanud. Hallikma sõnul lubas vastne linnapea likvideerida võla selle kuu jooksul.

Kaheksa aastat tagasi intervjuus Virumaa Teatajale ütles Andres Jaadla: “Tähtis on, et inimesed, kes siin elavad, tunnetaks Rakveret oma linnana, kus kõik oleks ilus ja korras.”

Veel lisas ta tollal, et Rakvere on kinnine linn, kus valitsevad omad suhted ning kõik on teada, ja sedagi, et Rakvere inimesed naljalt vanu asju ei unusta.

Uut Rakvere meeri mäletatakse ülikooliajast ka kui aktiivset üliõpilasmalevlast ja rühmakomandöri ning Tartu Ülikooli üliõpilasteatri Munev Aine näitlejat.

Andres Porila, Aarne Mäe

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.