Arusaamad ja liivakastimängud

Tallinna koduleht seostas europarlamendi valimisi NSVLiga (täiendatud kl 14)

Uudise pilt
Foto: Priit Simson

TALLINN, 11. mai (EPLO) – Täna ilmus Tallinna linnavalitsuse koduleheküljele tekst, kus kutsutakse inimesi Euroopa Parlamendi valimistele, tuues otseseid paralleele Nõukogude Liidu rahvasaadikute kongressiga.

“Eesti rahvas valis viimati saadikuid väljapoole oma maad 1989. aasta märtsis. Siis saadeti 36 esindajat Nõukogude Liidu Rahvasaadikute Kongressi. Viisteist aastat hiljem valime Euroopa Parlamenti Eestist kuus esindajat,” seisis kodulehel anonüümne tekst, mille kirjutas linna meediaosakonna juhataja Allan Alaküla.

Linnavalitsuse ametlik koduleht andis teada, et Rahvasaadikute Kongressis oli kokku 2250 saadikut 15 liiduvabariigist, uude Euroopa Parlamenti valitakse 732 saadikut 25 liikmesriigist. “NSVLi valitud kogus oli meie esindajaid 1,6%, uues Europarlamendis saab olema 0,8 protsenti,” selgitas linnavalitsus.

“Kuigi Rahvasaadikute kongressist moodustas suhteliselt vabadele valimistele vaatamata suure osa NLKP nomenklatuur, suudeti Eestist valida saadikud, kes tulid suurepäraselt toime Eesti huvide esindamisega. Neist näiteks Siim Kallas, Edgar Savisaar, Arnold Rüütel ja paljud teised on tänaseni Eestis ja koos Eesti liitumisega terves Euroopa Liidus aktiivsed poliitilise elu mõjutajad.”

Linnavalitsuse hinnangul tõestas Eesti rahvas viisteist aastat tagasi, et oskab ja tahab valida oma esindajaid meie maa huvide esindamiseks ka väljapoole Eestit. “Loodetavasti pole iseseisvusaeg vähendanud meie oskust ja soovi valida omale ka väljapoole tegusad esindajad. Tehkem seda siis ka 13. juunil 2004.”

Pärast linna valimiskomisjoni istungit võeti koduleheküljelt tekst maha.

Tallinna meediadirektor Allan Alaküla ütles Eesti Päevaleht Online’ile, et teksti kirjutas tema. “Ma vastasin küsimusele, miks on vajalik europarlamendi valimisel osaleda,” rääkis Alaküla. “Kuid, kuna linna valimiskomisjon leidis, et sellele küsimusele pole vaja vastata, siis püstitatakse uueks küsimuseks “mis on Euroopa Parlament”,” lausus Alaküla ning lisas, et tema seda otsust ei jaga. “Paremat põhjendust, miks valima minna, nad ei esitanud.”

Alaküla sõnul tõi ta paralleeli välja, kuna soovis rõhutada Eesti rahva head otsustusvõimet. “Viimasel korral said Eesti esindajad ju hästi hakkama,” ütles Alaküla.

Linnavolikogu esimees Maret Maripuu pidas rahvasaadikute kongressiga seostamist absurdseks ja teksti ilmumist linna kodulehel äärmiselt kahetsusväärseks. “See inimene, kes sellise teksti kirjutas, ei saanud olla päris kaine, kui see ei juhtunud just kogemata,” ütles Maripuu. “Kui tekst kirjutati tõepoolest meelega, siis minul tekib küsimus, kuidas saavad sellised inimesed töötada linna avalike suhete teenistuses,” lisas Maripuu Eesti Päevalehele.

“Siit peab linnapea tegema järelduse ja otsustama, kas meediaosakond sellisel kujul ja sellises koosseisus ikka vastab linna ootustele,” lausus Maripuu.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.