Entsüklopeedia: Valter, Elga – koolmeister-koduurija

Tulevane teenekas kodu-uurija ja koolmeister Elga Valter sündis 6.03.1925  Illukal.

Side kooliga algas 1933.a. 6-klassilise kooliteega, järgnes õppimine Jõhvi Gümnaasiumis ja õpetajatöö Jõhvi Keskkoolis, Rakvere Õpetajate Seminaris ja Tallinna Keeltekoolis.

Tartu Riikliku Ülikooli kaugõppeosakonnas omandas E. Valter inglise keele ja kirjanduse õpetaja kutse ja kui tema õpetaja Josefine Niinep läks 1962.a. pensionile, siis tuli ta kodukooli tagasi ja õpetas siin 18 aastat.

Neli aastat hiljem (seega 1966.a.) sidus E. Valter end kodu-uurimise ja murrete uurimisega ja ta on väga palju materjale andnud Eesti
Rahva Muuseumile, Kirjandusmuuseumi rahvaluule osakonnale ja Emakeele Seltsile.

Tema keelemurdelised tööd on leidnud sagedast äramärkimist ja auhindamist ja palju materjale jõudis Põlevkivimuuseumi kogudesse ja seda eriti peale 1991.a., mil Illuka valla külad tähistasid oma 750. esmamainimise aastapäeva. Südamelähedaseks sai ja jäi Illuka kooli ajalugu ja kaasaeg ja seda materjali on ta korduvalt ka esitanud Põlevkivimuuseumi kodu-uurijate töökoosolekutel. Tema töödes leiab kajastust Illuka kooli ja külade ajalugu, usu- ja seltsielu, rahvapärimused. Koos tuntud kodu-uurija ja seltsitegelase Osvald Kruusaga moodustasid nad omapärase kodu-uurimise tandemi, kes uurisid ühe kandi ajalugu aga lähenesid omamoodi ja seega mõlema tööd on eripärased kuid samased tööd ühe kandi ajaloost.

Elga Valteri luigelennuks kujunes raamatuke “Illuka radadel”, millesse ta koondas kokku oma uurimused ja on siiani üks parimaid paikkonna ajaloolisis ülevaateid.

Teenekas kodu-uurija suri 13.10.2000.a.  Artur Ruusmaa

Virumaa Entsüklopeedia: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, Õ, Ä, Ö, Ü

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.