Ergma kutsub parteisid palgaküsimust arutama

Ergma kutsub parteisid palgaküsimust arutama

05.03.2008 00:01Tuuli Koch, Postimees 

Riigikogu spiiker Ene Ergma kutsub kõigi riigikogu fraktsioonide esindajad ühise laua taha, et arutada riigikogulaste senist palgasüsteemi ja selle võimalikku muutmist.

 
Riigikogu esimees Ene Ergma
Foto: Toomas Huik

Ergma soov on, et erakondade esindajad mõtiskleksid üheskoos tekkinud olukorra üle ning otsiksid lahendusvõimalusi.

«Minu sooviks on, et see kõik toimuks rahulikult ja mitte emotsioonide pinnalt, nagu see seni paljuski kulgenud on,» ütles Ergma eile Postimehele.

Ta oli kindel, et selles küsimuses põhiseaduse kallale ei minda ning põhiseadust muutma ei hakata.

«Küsimus on ühiskonnas tõstatatud ja kui veidi emotsioone maha võtta, siis saab arutada, kas oleks mõttekas võtta riigikogulase palga aluseks näiteks mediaanpalk,» ütles Ergma.

«Või siis parajasti ametis olev riigikogu koosseis või palgaküsimuseks loodud eraldi komisjon määrab järgmisele riigikogule neljaks aastaks palga, mida nende ametiaja jooksul ei muudeta,» pakkus Ergma.

Seadus ütleb, et riigikogu ei saa iseendale palka määrata või muuta, vajadusel saab teistsuguse palga määrata järgmisele koosseisule.

Ergma tõdes, et on eri võimalusi, kuidas palga määramist muuta, kuid muutuste puhul peaks arvesse võtma kõiki riigiesindajaid, kelle töötasu sõltub keskmisest palgast. Nendeks on näiteks president, ministrid, õiguskantsler, kohtunikud.

«Aga selge on see, et riigikogulase palk peab olema arvestataval tasemel, sest vastasel juhul võime päris rappa minna,» leidis Ergma.

Eilses Postimehes tunnistasid kuuest parlamendierakonnast viis, et on valmis praegust palgasüsteemi muutma. Reformierakond ei ole muudatustele toetust avaldanud ning on pidanud praegust arutelu ning allkirjakogumiskampaaniat pigem pahatahtlikuks norimiseks.

Allkirjakampaaniad

Selle aasta kõnekaimatele üleskutsetele antud allkirjad eilse pärastlõunase seisuga

• Postimees koostöös postimees.ee-ga algatas allkirjade kogumise riigikogulaste ohjeldamatu palgakasvu vastu – üle 4500 allkirja – http://www.postimees.ee

• Vabatahtlik kodanikeliikumine algatas allkirjade kogumise siseminister Jüri Pihli nn pronksööseaduse ehk politseiriigi vastu – 2722 – http://www.politseiriik.ee

• Arhitektide liit kogub allkirju võidusamba vastu – 6646 – http://www.vabadusesammas.co.ee/

• IRL kogub allkirju võidusamba toetuseks «Sammas saagu» – 3977 – http://vabadusesammas.planet.ee/?p=0

• Loomakaitseselts algatas kampaania lemmikloomade kaitseks, üle 30 000 allkirja anti veebruari alguses üle riigikogule

• Eestimaa Rohelised koguvad allkirju tuumajaama vastu – 2326 – http://roheline.erakond.ee/eituumajaamale/

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.