Fotonäitus “Mõni mõis!?” Lahemaa Külastuskeskuses

Lahemaa Rahvuspargi Külastuskeskuse pressiteade: 01.08.02

FOTONÄITUS “MÕNI MÕIS!?”
LAHEMAA KÜLASTUSKESKUSES (PALMSES) 1.-31. AUGUSTIL 2002

Fotonäituse sisuks on kajastada mõisahoonete erinevaid saatusi. Väljapanek koosneb 30-40 fotost formaadis 40X60 cm, mis valmivad koostöös Tartu Kõrgema Kunstikooli tudengitega. Näituse eesmärgiks on juhtida üldsuse tähelepanu eesti arhitektuuri- ja kultuuripärandi ühele ainulaadsele osale – Eesti mõisatele, teadvustada sellega seonduvaid probleeme ja alustada nendele lahenduste otsimist. Näitus on olnud juba üleval Riisipere mõisas (06.07.-17.07) ja Alatskivi mõisas (19.07-28.07).

Näitus jääb Palmses, Lahemaa Rahvuspargi külastuskeskuse ruumes, avatuks kuni 31. augustini ka.

Sajandeid on Eesti maaelu koondunud mõisate ümber, need on olnud kultuuri- ja majanduskeskused. Möödunud sajandi alguses see traditsioon katkes. Uusi keskusi hakati nimetama küll riigimõisateks, küll kolhoosideks ja sovhoosideks. Kuid keskuse arhitektuurset vormi – mõisakompleksi – pole uuele sisule sugugi alati sobivaks peetud.

Eesti mõisate allakäik on olnud enam-vähem ühesugune: vaadatud ja mitte nähtud, omatud ja mitte omaks tunnistatud. Nii on meie maa täis lagunevaid mõisahäärbereid. Et need seni halvemas või paremas korras säilinud mõisad ei sammuks üha kiirenevalt kõige kaduva teed, on TPÜ kultuuriajaloo tudengid otsustanud pisutki pidurdada seda juba liigagi kaugele jõudnud protsessi.

Mis võiks veel enam inimeste tähelepanu köita kui pilt? Seetõttu on rändfotonäituse korraldamine Eesti erineva saatusega mõisatest algatusena igati sobilik. Samas ei tohiks näitus olla pelgalt kujunenud olukorra konstateering, vaid peaks igas külastajas tekitama küsimuse, mida on veel võimalik teha, et anda kultuuriväärtuste lagunemisele vastupidine suund. Lisaks näitusele, mis koondaks visuaalselt mõjuvat pildimaterjali tegelikkusest, plaanime algatada ka laiema arutelu, mistõttu korraldasime Riisperes 6. juulil 2002. a. teemakohase konverentsi.

KORRALDAJAD

Projekti autoriteks ja kogu ürituse sisuliseks läbiviijaks on Tallinna Pedagoogikaülikooli kultuuriajaloo esimene äsja lõpetanud lend. See projekt on osa meie lõputööst ja ühtlasi püüd jõuliselt eesti kultuurielu vormima hakata. Selguse huvides oleme koondunud ühisnimetuse alla “Kultuurimahvia”.

Teised on meie head koostööpartnerid – Tartu Kõrgema Kunstikooli kolmanda kursuse fotograafiatudengid. Nemad tegid pildid ja hoolitsesid näituse kujunduse eest.

SPONSORID

Peasponsor on Sihtasutus “Euroopa Noored”. Suursponsorid: AS Remet, Tallinna Linnavalitsus, Eesti Kultuurkapital. Toetajad: Nissi vald, ajaleht “Sirp”, Tallinna Pedagoogikaülikool, AS Softronic, ajaleht “Eesti Ekspress“, ajaleht “Eesti Päevaleht“.

Info Palmse näituse kohta: Lahemaa Rahvuspargi Külastuskeskus telefon: (032) 95555
e-kiri: info@lahemaa.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.