ID-kaardi ohud

ID-kaardi ohud

ETTEVAATUST! ID-kaart on hea, aga selle kasutamine on ohtlik, ütleb andmeturbespetsialist Ahto Buldas. (Vallo Kruuser)

Pankade ja IT-firmade lobi tulemusena juurutatud ID-kaart pole tavaelus mitte ainult peaaegu kasutu, vaid kätkeb ka turvaauke, millest kasutajaid pole teavitatud.

Hirmuhigi otsaees ja õõnes tunne põues, avastad sa, et sinu maja alune krunt pole katastri järgi enam sinu oma, et sinu nimele on ootamatult tekkinud laen, mida sa ei jõua ka kümne eluea jooksul tagasi maksta, ning – mis kõige vapustavam – sa oled kahenaisepidaja. Kohustus tõestada, et kõik see on eksitus, lasub sinul.
Umbkaudu nii võiks mõnede andmeturvaspetsialistide meelest välja näha must stsenaarium, kui keegi suudab kaaperdada inimese e-identiteedi ehk lahti murda tema ID-kaardi. “ID-kaart ei ole jama. Kuid sellel on mõned tehnoloogilised ja seadusandlikud puudused, mis võivad kaardi valdajale olla väga ränkade tagajärgedega,” nendib äsja endale ID-kaardi taotlenud arvutihuviline Vello Laar.

Esiuks lukus, tagauks irvakil

ID-kaardi füüsiliste turvaelementide hulk ja keerukus on aukartustäratav ning kaardi elektrooniliseks kasutamiseks (näiteks allkirja andmiseks) vajalikke koode teab vaid kaardi omanik. Digitaalse allkirja ehtsust kontrollib ja kinnitab teisele osapoolele sertifitseerimisteenust osutav Sertifitseerimiskeskus AS.
Teoorias on kõik tipp-topp. Praktikas saab aga ID-kaarti kodus kasutada vaid vähemalt 300 krooni maksva lisaseadme, kiipkaardi lugeja abil, mis käib personaalarvuti külge. Ja just siin luurab oht, mis teeb skeptikud murelikuks.
“Kahjuks on piisava turvalisuse saavutamine enamikule arvutikasutajatele üle jõu käiv ülesanne. Praktika näitab, et valdav osa internetti ühendatud “tavakasutaja” arvutitest on häkkerile suhteliselt kerge saak,” hoiatab andmeturbele spetsialiseerunud TTÜ professor Ahto Buldas. “Digitaalallkirja seadustamine loob seega uue ohu – allkirja elektroonilise võltsimise ja sellest tuleneva moraalse ja materiaalse kahju.”
Nädal tagasi raporteeris Postimees, et keskkriminaalpolitsei paljastas kurjategijad, kes spioneerimisprogrammi ehk “Trooja hobuse” abil nuhkisid välja mitme firma internetipanga salakoodid ja varastasid arvetelt raha. Vajalik nuhkimistarkvara leiti internetist ja rünnakuteks kasutati küberkohvikuid. Kurjategijad arreteeriti alles siis, kui nad valmistusid veebruari lõpus kandma endale ühe suurfirma pangaarvelt 900 000 krooni.
Nõrk koht pole ID-kaart ise, vaid arvuti, milles seda kasutatakse. Sama skeemi ja tarkvaraga on andmekaitsespetsialistide meelest võimalik rünnata ka ID-kaarti ning halvemal juhul omastada ohvri identiteet, misjärel ainus piirang võimalikule kahjule oleks kurjategija fantaasia.

Kõik või mitte midagi

Ainus kaitse arvuti kaudu korraldatud rünnaku vastu oleks piirang ID-kaardiga sooritatavate tehingute suurusele või tüübile, nagu see on tavaline veebipankades. “Piirangud võimaldaksid igal kasutajal selgelt määratleda talle vastuvõetava riskipiiri digitaalallkirja kasutamisel,” selgitab Buldas. ID-kaardi puhul aga selliseid limiite seada ei saa. Inimesel on valida kaks varianti: ta kas usaldab süsteemi või mitte.
“Kuigi praegusel ID-kaardi kontseptsioonil on selgeid tehnilisi puudusi, ei tähenda see mingil juhul, et ID-kaart on kasutuskõlbmatu. Vastutuse piiramine on tehniliselt üsna lihtsasti teostatav. Kui see tehtud, on digitaalne allkiri palju turvalisem tavalisest,” hindab Buldas.
Tõenäosus, et ülaltoodud must stsenaarium tegelikult teostub, on kaduvväike. Ent kui see peaks juhtuma, kuidas tõestada, et sa ei müünud tegelikult ära oma maad, ei võtnud miljonilaenu.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.