Järve gümnaasiumi lapsevanemad paluvad…

Järve gümnaasiumi lapsevanemad paluvad Rüütlil presidendiks kandideerimisest loobuda
20.09.2006 15:33 

Rühm Kohtla-Järve Järve Gümnaasiumi lapsevanemaid saatis president Arnold Rüütlile avaliku kirja, milles kritiseerivad teravalt Rüütli valimisplatvormi ja paluvad tal teiseks ametiajaks presidendiks mitte kandideerida.

 
President Arnold Rüütel
Foto: Mihkel Maripuu

Lapsevanemad osutavad Rüütli valimisplatvormile, mille järgi on kõige olulisemaks küsimuseks meie riigi jätkusuutlikuks arenguks eesti kultuuri säilimine ja areng.

Pöördumise autorid leiavad aga, et paraku on just Rüütli presidendiks oleku ajal halvenenud eesti keele ja kultuuri positsioonid Ida-Virumaal.

«Kui varasematel aastatel pärast Eesti taasiseseisvumist Ida-Virus teatud jõud vähemalt varjasid oma Eesti kultuuri ja riikluse vaenulisust, siis Teie presidendiks oleku ajal on niinimetatud viies kolonn tulnud täielikult kapist välja,» seisab kirjas.

Lapsevanemad tuletavad meelde, et kaks just Rüütlit presidendi ametisse upitavat erakonda tervitasid tänavu Narva taasvallutamise aastapäeval «vabastajaid».

Samasse pelutavate sündmuste ahelasse kuulub juhtum Kohtla-Järvelt, kus kohaliku volikogu esimees Valeri Korb ja linnapea Jevgeni Solovjov, kes kuuluvad samuti Rüütlit pooldavasse Keskerakonda, asetasid tänavu 9. mail pärjad kohaliku «pronkssõduri» jalamile ja õnnitlesid veterane, kes omal ajal osalesid Eesti taasokupeerimise lahingutes.

Oma platvormi teise punktina tõi Rüütel välja kodanikuühiskonna väärtuste kaitsmise vajaduse, mispeale küsivad lapsevanemad, «kas okupantide «vabastajaiks» ristimise initsiatiiv on samuti Teie arvates osa kodanikualgatusest, mida meie rahvusriik peaks tolereerima?!»

«Ida-Virumaal on Teie presidendiametis oleku aja jooksul lahti läinud integratsiooniprotsessi karikeeriv protsess, kus – vastupidiselt meie idanaabri propagandale – vaenatakse eesti keelt ja meelsust,» kirjutavad lapsevanemad.

Nende hinnangul on kõige enam avalikkuse tähelepanu pälvinud ärevaks tegevad
Ilmingud Kohtla-Järve Järve gümnaasiumis, mida venemeelne linnavalitsus pani juhtima Irina Tokmani.

«Lastevanematele, kes leiavad, et selline persoon on täiesti sobimatu XXI sajandi Eesti kooli etteotsa, väidavad oponendid, et «juriidiliselt on kõik korrektne» ja toovad lisaks välja fakti, et Eesti riigi visiitkaardiks olev president on samuti olnud kõige juhtivamates kompartei ametites.»

«Pöördume Teie poole olukorras, kus meie kooli vaenavad jõud saavad ära kasutada Teie minevikuvalikuid eestluse vaenamiseks maakonnas. Üks Teid toetav erakond teeb meie kodumaakonnas kõik, et eestlusel ei oleks Ida-Virus inimväärseid tingimusi.»

Lapsevanemate sõnul võib Rüütel väita, et presidendi põhiseadusest lähtuvad ametivolitused ei võimalda parendada eestluse seisu mõnes maakonnas, aga sel juhul on neil küsimus, miks on riigipea platvormis «õhku täis deklaratsioonid», mille sisuga täitmiseks jäävad tema käed liiga lühikeseks.

«Me leiame, et Teie minevikuvalikud ja teod seavad löögi alla neid, kes tänases Eestis seisavad rahvuslike väärtuste ja Eesti huvide eest,» ütlevad kirja autorid.

«Lisaks meie kooli juhtumile toovad isikud, kes seavad kahtluse alla Eesti okupeerimise fakti Nõukogude Liidu poolt, välja tõsiasja, et inimene, kes on valitud sõltumatu Eesti presidendiks, oli omal ajal selle sama liidu ühe osa ülemnõukogu presiidiumi esimees.»

Lapsevanemate hinnangul on president Rüütel meie riiklust naeruvääristada püüdvate jõudude jaoks ideaalne näide selleks, et retooriliselt küsida: «Kui oli okupatsioon, kuidas saab üks selle okupatsioonirežiimi tippjuhte olla siis praegu president?»

«Meie, Kohtla-Järve Järve gümnaasiumi lapsevanemad, palume Teil loobuda taaskandideerimise mõttest Eesti presidendi kohale, sest vaatamata oma mõnedele positiivsetele isikuomadustele seate oma mineviku tõttu kahtluse alla eestluse tõsiseltvõetavuse meie maakonnas ja riigis tervikuna.»

Kirjale on alla kirjutanud kuus Kohtla-Järve Järve Gümnaasiumi lapsevanemat. Üks allakirjutanutest, Teet Korsten ütles, et tegemist on aktiivsemate lapsevanematega, kes kogunesid eile nõupidamisele ning otsustasid oma soovid võimalikult kiirest presidendile edastada.

Toimetas Mirjam Mäekivi, PM online

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.