Jeruusalemma alt kaevati välja iidne tunnel

Jeruusalemma alt kaevati välja iidne tunnel09.09.2007 22:41
 

Iisraeli arheoloogid teatasid, et nad on leidnud iidse kanalisatsioonitunneli, mida mööda olevat juudid põgenenud Jeruusalemmast, kui linna ründasid kahe aastatuhande eest roomlased.

 
Haifa ülikooli professor Ronny Reich tutvustamas iidset tunnelit, mille arheoloogid leidsid Jeruusalemma vanalinna alt.
Foto: Reuters / Scanpix

Jeruusalemma tollase peatänava all kulgenud tunnelit arvatakse olevat olnud püha linna peamine vee äravoolukanal, mis jõuab teise otsaga välja Surnumerre, märgitakse antiigi pärandiga tegeleva valitsusorgani teates, mida vahendas AFP.

Roomlaste vallutusretke ajal aastal 70 pKr kasutati seda aga põgenemisteena.

«Josephus Flaviuse kirjutiste kohaselt põgenesid linna elanikud sellesse kanalisse ülestõusu ajal, et peita end roomlaste eest,» kinnitavad antiikajaloolased. Seal elati mõnda aega kuni suudeti läbi tunneli lõunapoolse avause linnast väljuda.

Kanal on ehitatud kiviplokkidest ja kaetud raskete kivist tahvlitega, mis on tegelikult ka tänava sillutiseks. Mõnes kohas ulatub tunneli kõrgus kolme meetrini, selle laiuseks on ligikaudu üks meeter.

Arheoloogilisi kaevetöid juhtisid Haifa ülikooli professor Ronny Reich ja antiigiosakonna teadlane Eli Shukron. Lisaks iidsele kanalile leiti kaevamiste käigus ka savipotikilde, kaasaegseid münte ja anumate fragmente.

Roomlased vallutasid Jeruusalemma 70. aastal meie ajaarvamise järgi, hävitades muu hulgas ka juutide Teise Templi.

Toimetas Oliver Tiks, Postimees.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.