Jõks: Eestis on märke püüetest võimu koondada

Jõks: Eestis on märke püüetest võimu koondada

02.03.2008 21:25

Õiguskantsler Allar Jõksi sõnul on Eestis märke sellest, et poliitikute kitsas ring püüab üha enam võimu endale koondada.

“Selliseid märke (võimu koondamise püüetest) kahjuks on,” lausus intervjuus ETV saatele Aeg luubis Jõks, kelle volitused õiguskantslerina lõppevad tuleval nädalal.

“Milleni võib viia see, kui enamuse võim on väikese hulga inimeste käes, selleks tuleks ajaloos tagasi vaadata kolmekümnendate aastate lõppu,” ütles õiguskantsler.

Ta nimetas seitse olulisemat küsimust, millega tal on tulnud oma seitsmeaastase õiguskantsleri ametiaja jooksul riigikoguga ja valitsusega vägikaigast vedada – valimisliitude keelustamine 2002. aastal, valimisliitude keelustamine 2005. aastal, riigikogu liikmete kuulumine kohaliku omavalitsuse volikogudesse 2005. aastal, erakondade rahastamine, riigikogu liikmete kuulumine äriühingute nõukogudesse, sõnavabaduse ja väljendusvabaduse piiramine ning ametnike ja kõikvõimalike otsuste politiseerimine.

Jõks nimetas Keskerakonda ja Reformierakonda parteidena, kes on nendes küsimustes olnud õiguskantsleri büroo põhilised debatipartnerid.

Tema sõnul on Eestis sõnavabadus kaitstud, aga arenguruumi on avatuses. “Ühiskond on siis tugev, kui seal toimuvad mõjutamata, avalikud debatid, aga riigile ja rahvale olulistes küsimustes ja siin on minu arust olukord natukene muret tekitav,” lausus Jõks.

“Mida ma siin silmas pean? Esiteks seda, et ei arutleta oluliste teemade üle. Olulised teemad on ju sellised, mis puudutavad Eesti lähitulevikku – majandust, sotsiaalvaldkonda, mida iganes. Ja teiseks on väga raske debatti pidada, kui ei ole debati teist poolt ehk valitsust, parlamenti, kes soosivad sellist debatti, vaidlust, võtavad sellest osa.”

“Kas te olete kuulnud näiteks valitsuse pressikonverentsil neljapäeviti, et Eestis on mingi probleem, mida võiks koostöös hakata arutama? Neljapäeval kuuleb ainult seda, kui hästi meil kõik on. Ja kui seda selliselt tasemelt öeldakse, siis diskussiooni tegelikult ei teki või see sumbub asjatundjate või huvigruppide siseringidesse,” selgitas Jõks.

Toimetas Laura Raus

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.