Kas noortepärasus peab olema maitsetu?

Haara_mikker.jpg:  

NÕUAB FUN’I OLEKUT: Saatejuht Jüri Nael möönab, et väga pedantsed ja korralikud inimesed, kes eelistaksid kõigest, mis nendega juhtub, ette teada saada, võivad end saates tõepoolest väheke kehvasti tunda.
 
“Tundsin ennast lolliks tehtuna!” (55)
Katrin Pauts
29.01.2008, www.sloleht.ee

“Paljud on ennast seal täiesti naeruväärseks teinud,” arvab laulja Uno Kaupmees TV3 muusikamängust “Haara mikker”.

Temaga ühinevad Vello Orumets ja Uno Loop. Teised saates osalenud aga pakuvad, et vanameistritel puudub lihtsalt huumorisoon.

SL Õhtuleheni jõudis info, et vanema põlvkonna staarid kartvat “Haara mikrit” nagu tuld ja ütlevat osalemiskutsest ära. Näiteks olevat plaadifirma TopTen mänedžer Fred Sonne tahtnud eelmisel nädalal saatesse suruda Uno Kaupmeest ja Vello Orumetsa, nood aga öelnud vastuvaidlemist mittesalliva ei – saade olevat täielik jama.

Uno Kaupmees: “Ma ei tunneks end seal mugavalt.”

Uno Kaupmees tunnistab ohates, et sai jah eelmisel nädalal Sonnelt ettepaneku ja ütles tõepoolest ära.

“Noh, võib-olla noortele inimestele see sobib, aga ma leian, et paljud on ennast seal täiesti naeruväärseks teinud. Ei tahaks sinna ritta küll kuuluda,” toriseb Kaupmees. Tema meelest tunnevad vanemad artistid end saates ebamugavalt: “Ka mina ei tunneks ennast seal mugavalt. Miks ma peaks ennast sundima osa võtma ja pärast häbenema?”

Kaupmehel olevat piinlik vaadata, kuidas mõni vanem artist püüab telešõus popp ja noortepärane olla, aga välja kukub see sunnitult ja punnitatult: “Oleksin ise täpselt sama lollis olukorras, kui osa võtaksin.”

Kaupmehe meelest istubki saade pigem noortele. Samuti leiab ta, et mujalt sisse ostetud formaadid Eestis millegipärast ei toimi – asi olevat eestlase iseloomus.

Vello Orumets: “Mulle ei meeldi saatejuht!”

Vello Orumets läheb pelgast sõnade “Haara mikker” kuulmisest püha viha täis. “Mulle ei meeldi lihtsalt saatejuht juba! Teate, mulle ei meeldi kergatsid, saite aru?” kütab ta end üles. Ka ei istu Orumetsale saate formaat – see ei täitvat oma kohta.

Kutse saamist Orumets eitab: “Oi, ei tea. Minuga pole küll keegi rääkinud. Aga ma ei läheks sinna mitte kunagi! Ei! Jätke! Ma olen varsti seitsekümmend. Miks ma peaksin nüüd andma mingisugust tooni veel? Laske ma laulan rahus.”

Millist muusikasaadet Eesti vanameistri meelest tegelikult vajab? Orumetsal pole aimugi. Ta ägestub üha: “Eestil?! Teate, nii halba kerget muusikat kui praegu on… See läheb allamäge ruttu ja kiiresti. Ei ole ei muusikat ega midagi enam.”

Orumetsa ja Kaupmehega, kes saatesse ei jõudnudki, ühineb Uno Loop. Tema käis küll võistlemas ära, aga kahetseb nüüd kibedalt: “See oli üks ebaõnnestunud esinemine. Mina sinna ka enam ei lähe. Tundsin ennast seal lolliks tehtuna.”

Uno Loop: “Ma ei saanud aru, mida minust taheti.”

Loobi sõnul jäi telemängust suhu nii halb maitse, et ta pole julgenud sellest tuttavatele kõneldagi: “Hea, et keegi selle teema üles võttis…”

Loop uurinud enne nõusoleku andmist ka saatetegijailt, ega see ometi ole mingi lolliks tegemise saade. Olevat kinnitatud, et ei ole. Loopi olevat veel julgustatudki, et kindlasti tunneb ta kõiki seal esitatavaid laule.

“Aga kõiki ma ei tundnud kaugeltki mitte! See saade oli niisugune hasartmängu moodi rohkem. Las ta jääb noorematele. Ma ei ole huvitatud ei selle vaatamisest ega seal kaasa tegemisest,” teatab Loop.

“Ma arvan, et nooremad reageerivad kiiremini. Mina aga ei saanud päris hästi aru, mida minult õieti taheti. Telemängu läbiviijale Jüri Naelale on see ammu selge ja tema vist mõtleb, et osalejad peavad ka kõike juba ammu teadma,” arutleb laulumees.

Mait Maltis: “Kui sa laulda ei oska, siis ehk on alandav.”

Mitte kõik eakamad artistid aga ei pajata saatekogemusest süngetes toonides. Näiteks Mait Maltis kiidab “Haara mikrit” taevani – formaat on tema sõnul väga lustlik ja muhe. Osalemist kahetseda pole Maltisel pähegi tulnud, samuti ei ühine ta arvamusega, et see on ainult noortele – kes armastab seltskonnas laulda, tundvat end stuudios mõnusalt eluaastatele vaatamata.

Maltis saatest midagi alandavat ei leia. “Noh, kui sa laulda ei oska, siis see on võib-olla alandav,” muheleb ta. Pigem arvab Maltis, et eelkõnelenud mehed suhtuvad asjasse, mida tuleks võtta huumoriga, liiga tõsiselt.

Reet Linna: “See ei ole ju mäng mõisa peale!”

Reet Linna, kes on “Haara mikris” käinud kaks korda, ütleb samuti, et tema ennast küll kuidagi lolliks tehtuna ei tundnud: “Olen selle formaadiga juba varem Soome kaudu tuttav ja kuna ka laule teadsin, siis lolli olukorda ma ei jäänud.”

Reeda meelest oleneb paljugi sellest, milline seltskond saatesse kokku pannakse – osa kaasvõistlejaid ei pruugi üksteisega samale lainele jõuda.

Ka ei tohiks Reedagi arvates saadet liiga tõsiselt võtta – ei tundnud laulu ära, ja mis siis! “See ei ole ju mäng mõisa peale! See on lihtsalt üks tore äraolemine. Võidab kes võidab, laulda on ju ikka tore! See formaat on ju igal pool mujal toiminud, ja nüüd järsku meil on probleem?”

Kiidavad ja kiruvad

Mait Maltis ei kahetse: Maltis arvab, et kes armastab seltskonnas laulda, see tunneb end stuudios mõnusalt eluaastatele vaatamata.

Reet Linnale meeldis: Linna meenutab naeru lõkerdades oma esimest “Haara mikrit”, kus ta võistles koos Indrek Tarandiga.

Midagi alandavat ta saatest küll ei leia, virisejatel soovitab Reet vabamalt võtta: “See pole ju mäng mõisa peale!”

Vello Orumets toriseb: Orumets turtsub, et tema ei osaleks “Haara mikris” iialgi – formaat ei täitvat oma kohta ja üleüldse olla nii Eesti muusika kui ka lauljad põhja käinud.

Uno Loop kahetseb: Loop küll läks saatesse, aga kahetseb nüüd kibedalt: “Tundsin end lolliks tehtuna!”

Uno Kaupmees keeldus: Kaupmees teatas teda saatesse kutsunud mänedžerile, et tema saates ei osale, sest kardab totrasse olukorda jääda.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.