Kas Virumaa esimene noortekeskus?

Rakvere noortekas pidas ristimispidu

Rakvere linnasüdames ajaloolise turuhoone tornipoolses osas tegutsev Rakvere Avatud Noortekeskus sai endale nime -“Torni” – ja ajalehe Pistik, lisaks veel logo, liikmekaardid ja sporditoa.


Rakvere Avatud Noortekeskuse sporditoa avamisel lõid graffiti taustal tantsu Esteetika- ja tantsukooli õpilased Greete Onna (vasakul) ja Marleen Aasa. Foto: Tairo Lutter

Rakvere Avatud Noortekeskuse ristimispidustused algasid õuest, kus Rakvere linnapea Andres Jaadla kinnitas noortekeskusesse viivale välisuksele noorteka verivärske nime – “Torni” – ja logoga kollase sildi.

Seejärel palusid õhtu õpilastest juhid Karmela Põlder ja Veiko Trakmann pidulistel kärmelt külma tuule käest majja siseneda ning treppe pidi üles torni tippu ronida. Seal avas linnapea sinist poksikotti togides tillukese sporditoa.

Normaalne koht

Pehme põrandakattega sporditoas, mille kõrge laega seinu kaunistab värvikirev graffiti, võib maja kodukorda järgides olla ainult sokkides. Poksiharjutustele lisaks saab seal breikida, maadelda, tantse harjutada, varbseinal ronida ja jõuharjutusi teha.

“Poksikott on natuke vales kohas, peaks vist rohkem ruumi keskel olema,” arvas üks sõpradega spordituba uudistama tulnud noormees asjalikult. “Aga muidu täitsa lahe.”

Ruumi pilkupüüdva kujunduse saamisel tulid Rakvere Reaalgümnaasiumi VIII klassi õpilase Veiko Trakmanni sõnul appi üle linna kokku otsitud graffitimeistrid Base, Madt, Vips, Pets, Trac, Andu ja Crazyk, kes alustasid tööd kavandite joonistamisest.

Rakvere Reaalgümnaasiumis õppivad 14-15-aastased poisid Andre Õunapuu, Markus Kuznetsov ja Marko Kivikink ütlesid ristsete ametliku osa lõppedes sporditoast alla kaminaruumi minnes, et ei kujuta oma elu noortekeskuseta enam ettegi.

“Jumala normaalne koht, käime siin iga päev, kohe pärast tunde koolist tuleme,” kinnitas Andre Õunapuu. “Teeme siin kõike, mis võimalik: oleme arvutis, mängime koroonat ja lauamänge, kuulame muusikat, vaatame filme. Kui noortekat poleks, siis läheksime paha peale.”

Pistik ilmub kord kuus

Kaminatuppa oli kaetud pidulaud, aukohal kringel ja linnapea toodud tort. Enne magusa kallale asumist pidas noortekeskuse projektijuht Tiina Rumm meeles aktiviste, kes aidanud majas elu käima lükata.

Võõramaa kirjadega T-särgi said kingiks lihtsa aga tabava nime “Torni” välja pakkunud ning ka logo joonistanud Veiko Trakmann, noorteka ajalehe Pistik esimese numbriga maha saanud abiturient Marju Ago, TPÜ Rakvere kolledzhi tudengitest vabatahtlikud abilised Ketly Mägi, Annika Tammur, Eneli Sirvel.

Noortekeskuse rahaga välja antud ajalehte Pistik trükiti peatoimetaja Marju Ago sõnul viissada eksemplari ning seda levitatakse kõikide Rakvere noorte hulgas. Järgmist numbrit võib oodata kuu aja pärast.

Ristsetel jagati noortele välja ka sinised liikmekaardid, millel hõbedane logo, telefoninumber, aadress ning omaniku nime ja allkirjaga tekst “Tunnen noortekeskuse eeskirju ja kohustun neid täitma”.

Torni nime kandva keskuse eeskirjad ripuvad esikus kõikvõimalikust infost tulvil teadetetahvlil. Reeglid keelitavad hoiduma suitsetamisest, alkoholist, meelemürkidest, kutsuvad üles hoidma puhtust, kõiki esemeid, unustama koju ropud sõnad ja käituma teistega nii nagu tahaksid, et sinuga käitutaks.

Noortekeskuse projektijuhi Tiina Rummi sõnul on noored linlased oma pesa hästi vastu võtnud ja hoidnud, igapäevaseid käijaid on 30-40 ringis, lisaks veel niisama uudistajad ja aja parajaks tegijad.

Tähelepanu väärib, et Torni keskuse noorteelu sisustamisel on appi tulnud firmad Krooni Selver, Tallinna Külmhoone AS ja Pihlaka AS. Linnapoolne baastoetus on 200 000 krooni aastas, projektide kaudu on toetanud riik ja Eesti Kultuurkapital.

Aivi Pargi
aivi@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.