Kunda linnal kosimiskava

 

 
Kunda linnajuhid istuvad rõõmsalt Viru-Nigula volikogu esimehe Ain Tiivase kõrval. Tulevikus võib vähemalt üks esiplaanil olevast kolmikust töö kaotada.
Foto: Tairo Lutter

Kunda linn tahab kosida Viru-Nigula valda
25.05.2004 00:01Eda Post, reporter
Andres Pulver, toimetaja

Kunda linn otsustas Viru-Nigula vallale kosja minna – linna ettepanek leivad ühed kappi panna ei olnudki vallale väga vastumeelne, aga tagasihoidliku pruudi kombel lubati asja üle hoolega järele mõtelda.

Kunda linnavolikogu otsustas reedel teha Viru-Nigula vallale ettepaneku moodustada ühiskomisjon, mis hakkaks arutama kahe omavalitsuse liitumise võimalusi.

Kunda linnavolikogu esimehe Anne Tasuja sõnul on Kunda linnal vaid üks naaber ja “kellega siis ikka liituda kui mitte naabriga”.

Viru-Nigula vallas Letipeal suvekodu omav Tiina Tammer arvas, et linna ja valla ühinemisprotsessi on tavainimesel küllalt keerukas ette kujutada. “Viru-Nigula vald on üpris omatahtsi maade tagastamisega tegelenud ja tagastatud maa on ühtäkki riigi omaks muutunud,” nentis Tammer, kellel pole head usku ka Kunda linnavalitsuse võimetesse. “Huvitav, kas ma hakkan siis maamaksu maksma nagu linnaelanik?” küsis ta.

Paratamatu protsess

Viru-Nigula vallavolikogu arutab Kunda ettepanekut liitumiskomisjoni moodustamiseks järgmisel istungil 17. juunil. Viru-Nigula vallavolikogu esimehe Ain Tiivase sõnul volikogu tõenäoliselt nõustub, sest huvi ühinemise vastu umbes 1500 elanikuga Viru-Nigulal on.

“Ütlesin juba valimiste eel, et liitumine võib osutuda paratamatuks,” lausus Tiivas. “1000-2000 elanikuga omavalitsused on liiga väikesed, et täita kõiki neile seadusega pandud ülesandeid.”

Anne Tasuja tunnistas, et väga huvitatud ei ole ühinemisest ilmselt kumbki osapool, pigem on tegu paratamatu protsessiga, milles kiirematel võib olla teiste ees eeliseid.

“Meil on Kundaga piisavalt palju erisusi, mis tuleb ületada,” tähendas Tiivas. Kuigi asutakse kõrvuti, on Kunda siiski tööstuslinn ja Viru-Nigula tüüpiline maapiirkond.

Samas on omavalitsustel ka ühised huvid, näiteks ühine päästeteenistus, meditsiiniteenindus ja kirik ning majanduslik seotus, sest palju Viru-Nigula inimesi käib Kundasse tööle.

Tiivas sõnas, et Viru-Nigula volikogu on liitumise osas siiski ettevaatlikul seisukohal, sest eriti riigi seisukohtade osas on palju lahti rääkimata küsimusi, sealhulgas kõige olulisem – mida muudavad haldusreformi uued seadused kohalike omavalitsuste rahastamises.

Anne Tasuja väitel on kuluaarides olnud juttu sellest, et fondide kaudu tuleva euroraha jagamisel hakatakse eelistama liitunud omavalitsusi.

“Päris ilma rahata ei tahaks jääda, tuleb tegutseda, sest valitsusepoolne surve on tuntav,” ütles Tasuja.

Otsest majanduslikku põhjendust Tasuja liitumiskavade taga ei näe, sest väike kokkuhoid tekiks vaid ühise juhtimise arvel. Kasu oleks aga ennekõike rahvaarvu ja koos sellega ka ajupotentsiaali suurenemisest.

Aseri on Hiina müüri taga

Liitumine võiks Ain Tiivase hinnangul reaalne olla umbes paari aasta pärast. Viru-Nigula vallas on aeg-ajalt kõne all olnud ka võimalik liitumine teise naabri, Ida-Virumaa Aseri vallaga, millega on ajalooliselt tihedad suhted. Aga üksnes Viru-Nigula ja Aseri ühinemisel ei tekiks Tiivase hinnangul tugevat piirkonda.

Aseriga liitumisel oleks tekkiva omavalitsuse territoorium märkimisväärselt suurem kui praegune Viru-Nigula vald, ent elanikke kõigest 4000 ringis. Kundaga liitumisel jääks territoorium peaaegu samaks, küll aga suureneks märgatavalt elanike arv.

“See piirkond võiks olla suurem, kes ühineks,” pakkus Viru-Nigula vallavanem Ervins Veitsurs, lisades, et Viru-Nigula võiks olla nõus liituma nii Kunda kui ka Aseriga. Valla jagamine, et kahe piirneva omavalitsusega eraldi liituda, pole aga vallavanema hinnangul tõenäoline.

Aseriga pole Viru-Nigula ametlikult ühinemise teemal veel suhelnud. “Maakonna piir on vahel nagu Hiina müür,” tähendas Ain Tiivas.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.