Lavrov: USA lubab venelased raketikilbile ligi

Lavrov: USA lubab venelased raketikilbile ligi

20.03.2008 12:36

USA on pakkunud Moskvale garantiisid, et Kesk-Euroopasse paigutatav radar ja püüdurraketid ei hakka olema suunatud Venemaa vastu.

 
Vene välisministri Sergei Lavrovi nägu on naerul.
Foto: AFP / Scanpix

Vene välisminister Sergei Lavrov rääkis ajalehele Izvestija, et USA nõustus muu hulgas lubama venelastel monitoorida oma rajatavat raketitõrjesüsteemi Kesk-Euroopas, vahendas BBC News.

«Ameerika pool on valmis pakkuma meile tervet seeriat usaldust ehitavaid meetmeid võimaldamaks meil veenduda, et nende süsteem ei tööta meie vastu,» tsiteeris ajaleht ministrit, kes väljendas ettevaatlikult positiivset suhtumist.

«See tähendab järgmist: meil on võimalik näha, mida radar teeb ja milline tegelik olukord valitseb püüdurrakettide baasis,» märkis Lavrov, lisades eejuures, et jutt käib nii inspektoritest kui ka tehnilistest vahenditest.

Alles eile oli tema ministeerium veel teravalt kritiseerinud ameeriklasi, kuna Moskvas kahe päeva eest toimunud kahepoolsed läbirääkimised nurjusid. USA saatis aga Venemaale seejärel kirjalikult uue pakkumise, mida president Putin nimetas «tõsiseks».

Venemaa on jäigalt seisnud vastu igasugustele plaanidele paigutada Poola ja Tšehhi aladele USA raketikilbi komponendid, kuna need ohustavat Venemaa rahvuslikku julgeolekut. Washington kinnitab aga juba kuid, et tegu on vaid potentsiaalsete paariariikide, nagu Iraan või Põhja-Korea tõrjumiseks mõeldud kaitsevahendiga.

Lavrovi kommentaarid Izvestijale on selles vaidluses esimeseks sedavõrd positiivseks reaktsiooniks Venemaalt.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.