Moskval Eesti vastu laimukampaaniad

(07.11.2003)

Moskval Eesti vastu laimukampaaniad
Imbi Paju, Helsingi

Ruut  Soome ajaloolased paljastavad Vene FSB rolli Eesti-vastases propagandas

Ruut  Balti riikide suhtes esineb enim õige ja vale informatsiooni segamist

Venemaa salateenistuse KGB järglane FSB, selle ideoloogid ja psühholoogid sepitsevad Baltimaade vastu suunatud laimu nende väidetavast antisemiitlusest, kinnitas Eesti Päevalehele kirjanik Martti Valkonen.

Valkonenil on koos Ilmari Susiluoto ja Anne Kuorsaloga äsja ilmunud raamat “Salajase politsei riik – KGB ja FSB suhted Soomega“(Edita 2003), milles Balti riikide kohta on kirjas: nende suunas korraldatakse aeg-ajalt vihakampaaniaid. Näiteks Läti laimamine 1998. aastal sealse väidetava juudivastasuse tõttu leidis laialdast kõlapinda Lääne-Euroopas ja Soomeski. Süüdistused kandusid üle ka Eestile ja leidsid Soome meedias ulatuslikku käsitlemist.

Desinformatsiooni jõud

”Balti riikides 1990. aastate lõpus juutide vastu suunatud provokatiivsete vahejuhtumite jäljed viitavad Venemaa salateenistusele. Maailmas jäi aga tähelepanuta, et samal ajal Moskvas sünagoogi vastu tehtud pommiplahvatuste taga olid Venemaa uusnatsid,” rääkis Valkonen.

Desinformatsiooni jõud tuleneb õige ja vale informatsiooni segamisest omavahel nii, et lõpptulemus mõjub usaldusväärsena isegi asjatundjate meelest. Näiteks endine KGB kindral Oleg Kalugin kinnitab raamatus “Spy Master”, et vihakampaaniad, mida tðekistid manipuleerivad lääneriikides püüdega levitada des-informatsiooni eri teemadel, kü-tavad lääne intellektuaalides ja teistes üles kirgi.

Valkonen kinnitab, et just seda tüüpi tegevust harrastab FSB Balti riikide suhtes. Raamatus seisab, et Venemaa Balti-vastane tegevus toimub mitmel viisil. “Mais ja juunis nõudis Vene välisministri esindaja NATO–Vene koostöörühma välisministrite kohtumise eelõhtul NATO-lt tagatist, et Balti riikide territooriumile ei toodaks teiste riikide relvajõude. Siingi kordus vana väide, et Venemaal on eriõigus piirata Balti riikide iseseisvust ja otsustada, mis nende territooriumil aset leiab. Just nii harrastab välisministeeriumi normaalne ametkond koostööd salateenistuse propaganda- ja nn mustatöö osakondadega.”

Uudised ja KGB tsensuur

Nagu selgub sügisel ilmunud Jyväskylä ülikooli teadlase Turo Uskali väitekirjast, mis käsitleb Moskvas töötanud Soome korrespondentide tööd aastatel 1957–1975, oli Baltimaade olukord eriti tundlike teemade hulgas. “Paljude kommunismimeelsete soomlastest korrespondentide elu Moskvas külma sõja ajal rahastas KGB, makstes kinni nende elamise kohapeal ja kujundades nende teadmisi, korraldades neile koolitusi Moskva parteikoolis. Uudised Nõukogude Liidust läbisid KGB kontrolli,” rääkis Uskali.

1997. aastal ilmus Soomes endise Vene spiooni ja nüüd Londonis elava Oleg Gordievski ja Venemaalt Soome elama asunud juudi päritolu Inna Rogatði raamat “Pime mäng”, kus käsitletakse soomlaste tihedaid KGB-kontakte ja nende tegevust Balti riikide kohta desinformatsiooni levitamisel. Raamatu autorid hoiatavad ka, et enne Balti riikide liitumist euroliidu ja NATO-ga desinformatsioon ja sabotaaþ nende riikide suhtes ja sees laieneb, milles on oma osa ka soomlastest ja eestlastest vana kaadri KGB-lastel.

Soomlastest kommunistid valetasid Eesti kohta

Külma sõja ajal süvendatult ja erapooletult Balti ajalugu uurinud ajaloolase professor Seppo Zetterbergi tööd leidsid laia kõlapinna alles siis, kui Eesti hakkas iseseisvuma.

Kuigi president Kekkoneni nõudel olid kõik soomlaste kontaktid pagulaseestlastega kuulutatud 1964. aastal ebasoovitavaks ja pagulaseestlasi kallati koguni üle KGB sepitsetud laimuga, olid Zetterbergil pagulasringkondade teadlastega väga tihedad koostöökontaktid.

“Valet Eesti saatuse ja pagulaseestlaste tegevuse kohta levitasid soomlased, kes kuulusid kommunistide hulka. Need olid nõukogudemeelse süsteemi inimesed ja neil oli täiesti oma maailm,” ütles Zetterberg, kellel valmib järgmiseks sügiseks ulatuslik teos “Eesti ajalugu soomlastele”.

“Tavalised soomlased ei olnud eestlasi oma südamest kustutanud ega uskunud ka Soome meedias levitatud valet,” lisas ta.

Imbi Paju, Helsingi

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.