Muinsuskaitsja Anne Kaldam….

Muinsuskaitsja Anne Kaldam: “Ei maksa nende reklaamide pärast niimoodi lahmima hakata”

<” + “/script>”);
//–>

Rakvere kesklinnas ajaloolisel Turu platsil on kenasti taastatud vana turuhoone, mis on arhitektuurimälestisena ka riikliku kaitse all. Hoone ehitati Rakverest pärit arhitekti Ferdinand Adoffi projekti järgi 1926 – 1928. See on Eesti üks esinduslikumaid ja omanäolisemaid turuhooneid. Praeguseks on turuhoone kenasti taastatud, kuid selle fassaad on risustatud sinna mitte sobivate ja silma riivavate reklaamidega, mis paljude linnakodanike ja -külaliste meelest rikuvad hoone ilmet ja ei võimalda nautida maja enda arhitektuuri ilu.

Margus Eek
Imre Termonen
Virumaa Nädalaleht

Hoones müügipinna rentinud Hawaii Express on hoone fassadile paigutanud suure reklaami, mis paljude arvates on viisakalt öeldes sobimatu arhitektuurimälestisena kaitse all olevale hoonele. Mõista võib muidugi ka ärimehi, kes peavad ju kuidagi rahvale oma poest ja kaubast teadma andma. Väidetavalt mingit seadust ei rikuta ja asi on igati JOKK…

Muinsuskaitse ei näe probleemi

Muinsuskaitseameti Lääne-Virumaa vaneminspektori Anne Kaldam: “Reklaamide paigaldus on meiega kooskõlastatud. Kuna reklaamide puhul on tegemist hoonele ajutiselt kinnitatud elementidega, siis hoone välisilme selle tõttu ei kannata. Keelasime reklaamide paigalduse hoone esiküljele, samas lubasime paigalduse küljele ja sisehoovi. Kuna omanik on valinud endale üürnikuks sellise firma kes soovis reklaame paigaldada, ei saa muinsuskaitseamet seda keelata. Ma ei näe hetkel siin probleemi!”

Muinsuskaitsja Kaldam pidas vajalikuks Virumaa Nädalalehe ajakirjanikule lisada, et: “Hoone on ju taastatud vastavalt nõuetele ning ei maksa nende reklaamide pärast niimoodi lahmima hakata. Vaadake parem kui kenasti on hoone taastatud!”

Paraku Virumaa Nädalalehe arvates probleem just selles ongi, et hoonele paigaldatud reklaam ei annagi linnakülalistele erilist võimalust nautida taastatud ajaloolise hoone kena arhitektuuri ja mõjub sel kui võõrkeha häirivalt.

Virumaa Nädalalehele jääb üsnagi arusaamatuks muinsuskaitsja pr.Kaldami poolt öeldu: “Kuna reklaamide puhul on tegemist hoonele ajutiselt kinnitatud elementidega, siis hoone välisilme selle tõttu ei kannata.” Huvitab, huvitav, kuidas siis hoone välisilme ei kannata? Kas seepärast, et seda välisilmet suurt enam nähagi pole või? Ja samuti on need “ajutised reklamid” hoonel rippunud juba kuid… Rakvere ajaloolisest kogemusest lähtuvalt võib julgelt väita, et ei ole püsivamaid asju siin linnas kui need “ajutised asjad”.

Havaii Express ei kavatse reklaami maha võtta

Rakvere kaupluse juhataja Sven Salep ütles kolmapäeval Virumaa Nädalalehele: ”Reklaamid jäävad üles. Mul on omaniku, linnakunstniku ja muinsuskaitsega kooskõlastused olemas, ühtegi seadust rikutud ei ole. Ma ei näe mingit põhjust neid maha kiskuda. Arvestasime muinsuskaitse poolt tehtud piiranguid ning tegime reklaamid niigi väiksemad. Esialgu oli meie sooviks veelgi suuremad reklaamid panna.”

Lõpetuseks

Virumaa Nädalalehele on arusaamatu, miks lubatakse arhitektuurimälestistele silma riivavalt suuri reklaami paigaldada. Miks??? Terve mõistus ütleb seda, et arhitektuurimälestise puhul kaitstaksegi kaitse all oleva ehitise väliskuju ja ilmet ja seepärast tundubki veider, et muinsuskaitse ei näe suurte reklaampannode paigaldamisel kaitsealusele hoonele mingit probleemi.

Kas tõesti elame me juba ajas, kus võime peatselt näiteks Rakvere ordulinnuse müüridel näha pesuvalgendaja, hambapasta jms reklaame… Tahaks loota, et niivõrd väärastunud ühiskond siiski ei ole.

* * * * *

Peale lehe trükki saatmist laekus toimetusele ka Muinsuskaitseameti kommentaar, mille siinkohal ära toome: 

Antud reklaam on Muinsuskaitseametiga kooskõlastatud.

Reklaamid on alati ajutised, käesoleva reklaami puhul on jälgitud, et paigaldamisel ei kahjustataks hoone seinu ja see oleks hõlpsalt eemaldatav.

Loomulikult näeks Muinsuskaitseamet hea meelega, et kõik hooned säilitaksid oma algupärase funktsiooni ja kujunduselemendid. Reaalses elus ei ole see siiski võimalik.

Riin Alatalu