NASA pildistas Marsil seninägematuid laviine

NASA pildistas Marsil seninägematuid laviine

04.03.2008 19:04

USA kosmoseagentuuri NASA sond avalikustas esmakordselt ajaloos fotod järjestikustest laviinidest, mis jäädvustati hiljuti Marsi põhjapooluse lähedal.

 
NASA orbiiter tabas kaamerasilma seninägematud laviinid punasel planeedil Marsil.
Foto: NASA

Suurepärased vaated jää- ja tolmuvaringutest sadade meetrite kõrguselt kuristikku tabati punasel planeedil paari nädala eest. Marsi vaatlusorbiiter kasutas nende pildistamiseks kõrgresolutsioonilist kaamerat HiRISE, vahendas AFP.

NASA uurijate sõnul oli tegemist rõõmsa üllatusega, sest fotografeerimise esialgseks eesmärgiks seati planeedi aastaaegade vaheldumise uurimine, mitte pinnaselihete otsimine.

«Me otsisime kevadisi muutusi külmunud süsinikdioksiidis, mis katab düünide välja…,» selgitas HiRISE uurija Candice Hansen, kes töötab NASA laboratooriumis Californias.. «Laviinide leidmine oli pooljuhuslik,» tõdes ta.

USA kosmoseagentuuris ei teata veel, mis oli laviinide põhjuseks. Fenomeni vaatlemiseks kavatsetakse aga teha ka uusi fotosid, et näha, kas tegu on pideva või vaid kevade algusega seotud nähtusega.

Samuti loodetakse pilte põhjalikumalt uurides teada saada, millisel määral sisaldub varisevas pinnases jääd, et paremini mõista Marsi veeringlustsüklit.

2005. aasta augustis kosmosesse lähetatud Marsi vaatlusorbiiter on praeguseks oma pikal teekonnal teinud juba tuhandeid fotosid, millest 2400 avalikustati täna.

Kahe aasta eest punase planeedini jõudnud sond on tänaseks teadlastele andnud juba rohkem infot, kui kõik eelnevad Marsi-missioonid kokku, teatas NASA.

Toimetas Oliver Tiks, Postimees.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.