Õnne Kure pingutusi kroonis pronksmedal

Murdmaasuusatamise Eesti meistrivõistlustel Otepääl tõi virulastele ainsa medali Õnne Kurg, kes sai naiste 10 km klassikas pronksi. Meeste sprindis jäeti Pavo Raudsepp sootuks poodiumi kõrvale.

Kahel päeval peetud võistlustel selgitati reedel meistrid 1,5 kilomeetri vabatehnika sprindis ja pühapäeval klassikadistantsidel – naised sõitsid 10 ja mehed 15 kilomeetrit.

Sprindis teenis naistest ettearvatult esikoha lõppeva aasta Eesti parimaks naissportlaseks valitud Kristina Shmigun, kes näitas kodurajal kiireimat aega nii eelsõidus kui ka finaalis.

Hõbemedali noppis vanema õe järel Katrin Shmigun ja pronksi Eveli Saue Nõmmelt. Esimesena jäi sellel distantsil medalita tänavusest hooajast Tamsalu AO suusaklubi värvides võistlev rakkelanna Õnne Kurg. B-finaali võitjana teenis viienda koha tema klubikaaslane Kaili Sirge.

“Sprindiga jäin üsna rahule. Kartsin, et lühike distants ja noored on teravad, kuid läks päris kenasti,” märkis Otepääl elav ja harjutav Kurg, kes on hooaja eesmärgiks seadnud võistlemise pikkadel distantsidel, rahvusvahelises Wordloppeti ja koduses Estoloppeti maratonisarjas.

Kepp katki, suusad sõlmes

Meestest pääses finaalsõitu mullusest esinelikust vaid üks – valitsev meister Pavo Raudsepp Tamsalust. Kolm ülejäänud finalisti olid eelsõidu kiireim Aivar Rehemaa, tänavu kahel korral sprindi MK-sarjas punktikohale jõudnud Erki Jallai ning Anti Saarepuu.

Finaalis rühkis esimesena suusastaadionile Saarepuu, kuid kõvema lõpuspurdiga võttis oma teise Eesti meistrikulla 21-aastane Jallai. Saarepuu päralt jäi lõpuks pronks, sest napilt paremaks osutus temast ka Rehemaa. Kahvatumad medalid jagati kahe marulise lõpuduelli maha pidanud mehe vahel alles pärast videokorduse vaatamist, sest mõlemad viskusid finishijoonele üheaegselt.

Tiitlikaitsjal Pavo Raudsepal tuli sedapuhku leppida neljanda kohaga. Oodatud kahevõitlus Jallaiga sai hoobi finaali alguses suusakepi käepideme purunemisel. “Ühe kepiga läks mäkke võimsalt, kuid ühe kepiga sõita pole sama, mis kahega,” märkis omakandimehe ebaõnne pealt näinud Tamsalu AO Suusaklubi üks eestvedajaid Valdo Simonlatser.

Kolmandiku distantsist ühe kepiga edasi liikunud Raudsepp jõudis paarisaja meetri järel suusad kokku panna veel Rehemaaga ja komistas. “Lõpuks sain abilistelt varukepi, aga see oli viis sentimeetrit pikem ja parajalt ebameeldiv – umbes sama, kui anda bussijuhile kätte väike rool.”

Kõige kiuste püüdis tamsalulane konkurendid paarsada meetrit enne finishit kinni, kuid rohkemaks tal enam jõudu ei jätkunud.

Kehvalt läks Raudsepal juba eelsõidus, kus ta näitas alles üheteistkümnendat aega. “Võistluspäev algas ebameeldiva kukkumisega jäises kurvis, mille naised olid ära nühkinud. Pidin seal riskima,” seletas sprinter. “Ent sattusin tänu sellele heasse alagruppi ning veerand- ja poolfinaalid kujunesid üllatavalt lihtsaks.”

Tamsalu pakub tiimitunnet

Pühapäevastel klassikadistantsidel olid stardis kõik paremad. Naistest sai taas veenva esikoha Kristina Shmigun, kellele järgnesid õde Katrin ja Õnne Kurg. Pronksiomanik kaotas võitjale neli ja pool minutit ning edestas neljandana lõpetanud idavirulast Tatjana Mannimad 1,7 sekundiga.

“Eilne (pühapäevane-toim.) päev oli täielik müstika: polnud minu ilm, rada oli pehme ja kohati ei olnud jälgegi. Täiega ei saanud endast kõike välja panna, sõitsin väikese varuga,” kirjeldas Kurg. “Noortest ei ole praegu küll midagi ähvardavat tagant tulemas. Ainus, keda perspektiivis näen, on Kaili Sirge.”

Kuigi enamiku uute klubikaaslastega Tamsalust on Kurel kokkupuuteid veel vähevõitu, pidas ta seltskonda heaks. “Muidugi on uues klubis oluliselt parem tunne,” sõnas Kurg. “Tuntakse huvi ka selle vastu, mida mina teen ja on rohkem tiimitunnet.”

Valdo Simonlatseri sõnul küll väga palju uuele klubiliikmele pakkuda ei suudeta, ent võistlusriided on seljas ja stardimaksud makstud. “Oluline on see, et naised saavad nüüd korralikult teadet sõita,” lausus ta.

Meeste 15 km klassikat valitses Eesti aasta meessportlase tiitli pälvinud Andrus Veerpalu. Olümpiavõitja järel sai hõbemedali Jaak Mae ja pronksi Raul Olle. Sprindis põrunud Pavo Raudsepp sõitis välja üheksanda tulemuse.

Ülehomme siirduvad Raudsepp ja Jallai Venemaale Kavgolovosse, kus sellel laupäeval toimub MK-sarja etapp sprindi teatevõistluses.

Samal päeval sõidetakse sprinti ka Lääne-Virumaal – Tamsalu AO Suusaklubi karikavõistlused algavad Tamsalu valgustatud raja 1,5 kilomeetrisel ringil laupäeval kell 12.

EESTI MV SUUSATAMISES

Vabatehnika sprint, mehed: 1. Erki Jallai (Võru Suusaklubi), 2. Aivar Rehemaa (Tartu Suusaklubi), 3. Anti Saarepuu (Võru SPKO), 4. Pavo Raudsepp (EKJ SK), 16. Tanel Ojaste (Sõmeru SK); naised: 1. Kristina Shmigun, 2. Katrin Shmigun (mõl. Otepää SK), 3. Eveli Saue (Nõmme SPKL), 4. Õnne Kurg, 5. Kaili Sirge (mõl. Tamsalu AO Suusaklubi).

N 10 km kl: 1. Kristina Shmigun 31.16,1, 2. Katrin Shmigun 32.48,4, 3. Õnne Kurg 35.50,4, 8. (NJ 4.) Kaili Sirge 38.06,6, 10. (6.) Helen Rohtla (Sõmeru SK) 38.29,3, 16. Geidi Kruusmann (Tamsalu AO Suusaklubi) 41.54,9; M 15 km kl: 1. Andrus Veerpalu (Suusaklubi Jõulu) 42.04,9, 2. Jaak Mae (Tallinna Suusaklubi) 42.30,8, 3. Raul Olle (Võru Suusaklubi) 43.40,8, 9. Pavo Raudsepp 45.53,3, 14. Risto Roonet (Tallinna Suusaklubi) 47.01,2, 21. (MJ 6.) Taavi Ojaste (Sõmeru SK) 49.36,5, 26. Ulvar Pavlov (L-Viru Suusaklubi) 50.15,7, 27. (10.) Timo Simonlatser (Tamsalu AO Suusaklubi) 50.17,4.