Pikad sõdurid jäid topelttoiduta

(19.02.2003)

Pikad sõdurid jäid topelttoiduta
Antti Oolo

Ruut  Uus toidunorm on 85 protsenti väiksem kui varem

Ruut  Pikka kasvu ajateenijad kurdavad, et kõht jääb tühjaks

Uudise pilt
Ajateenijate sõnul on toit kaitseväes väga maitsev, kuid üle 1,9-meetriste sõdurite jaoks on uus toidunorm natuke väike. Pildil on sidepataljoni ajateenijad eile õhtul väeosa sööklas toidujärjekorras.
Foto: Marko Mumm

Üle 1,90 meetri pikkadele ajateenijatele ei anta kaitseväes enam topelt toiduportsjonit nagu varem, mis neile ei meeldi, sest tavaline toiduportsjon jääb nende sõnul pisut napiks.

Eile õhtul Eesti Päevalehega sidepataljoni sööklas vestelnud pikka kasvu ajateenijate sõnul on toit kaitseväes väga hea ja maitsev, kuid nad tahaksid süüa pisut rohkem.

“Kõhu saab täis küll, kuid midagi jääb nagu puudu – tahaks veel,” ütles üks paljudest sidepataljoni ajateenijatest. “Mina pole sellega üldse rahul,” lausus teine kahemeetrine noormees. “Mul jääb igal juhul kõht tühjaks.”

Toiduportsjoni uue normiga polnud rahul ükski Eesti Päevalehega vestelnud noormeestest.

Lisatoidu jaoks raha. Pikkade sõnul kannab kaitsevägi neile nüüd topeltportsu asemel iga päeva eest pangaarvele pisut üle üheksa krooni, mille eest nad võivad endale väeosa puhvetist toidule lisa osta. Nad lisasid, et see on samas ebamugav ning samuti ei saa selle raha eest eriti midagi osta.

Kaitsejõudude peastaabi avalike suhete teenistuse pressijaoskonna staabiohvitser nooremleitnant Andres Sang ütles, et alates 1. jaanuarist saavad kõik väeosad 1,9 meetrit ja pikemate ajateenijate jaoks toiduraha 15 protsenti rohkem kui teised.

Varem oli pikka kasvu sõdurite jaoks toiduraha aga kaks korda rohkem.

Sang lisas, et selline kord kehtestati eelmisel aastal sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonnas kinnipeetavatele, koolilastele ja hooldekodudele kehtestatud uute toidunormide eeskujul.

“Antud norme uurides eristub erivajadustega sihtgrupp – 1,90 meetrit ja pikemad inimesed, kes vajavad peale tavaportsjoni veel kuni 300 kilokalorit,” ütles Sang. “Ka kaitseväes on väljatöötamisel uued toidunormid, milles määratletakse erivajadustega kaitseväelastele tarvilik kaloraaž, mis on tavaportsjonist kuni 15 protsenti ehk siis 500 kalorit suurem.”

Toidunorm arvestab vajadusi. Sanga sõnul katab 500 lisakilokalorit pikkade ajateenijate energiavajaduse täielikult. “Uute normide väljatöötamisel arvestatakse kaitseväelaste kehalist aktiivsust, meie regiooni klimaatilisi iseärasusi ja kaitseväe meditsiiniteenistuse korraldatud antropoloogilisi uurimisi,” ütles Sang. “Normid on kooskõlas ka Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) tervisliku toitumise soovitustega.”

Peastaabi kinnitusel analüüsitakse kaitseväelaste toidumenüüd regulaarselt ning vajadusel seda korrigeeritakse.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.