Pöördumine kohalike aktivistide ja valimisliitude poole üle Eesti

          27. märtsil keelas Riigikogu kodanike valimisliitude osalemise sügisestel kohalikel valimistel. Ehkki 247-st Eesti omavalitsusest 120-s puuduvad parteinimekirjad täiesti ning seega ka igasugune erakonnastatus, tuleb kandideerida soovivatel inimestel nüüd nelja ja poole kuu jooksul otsida endale partei ja sokutada end selle liikmeks või nimekirja. Seega tuleb igaühel meist kolm tilka verd anda õiguse eest kohalikus elus kaasa rääkida. Pole tähtis, kas partei on hea või halb – seadusemuudatus sunnib kas oma hinge maha müüma või kohalikust elust tagasi tõmbuma.
Kuna partei hinge- või nimekirjas olemine tähendab nii või teisiti selle erakonna maailmavaate ja distsipliini, parteiliidrite ja ka kohaliku paturegistri omaksvõttu – nii minevikus kui tulevikus, siis muudab seadusemuudatus kohaliku volikogu partei rajoonikomiteeks, mille järel ei jää seadusega kohalikule omavalitsusele antud iseseisvusest põhimõtteliselt midagi järele.
Niisiis seisame valiku ees, kas minna vastuollu oma sisetundega või mitte enam kohalikku asja ajada. Võimalus üksikandidaadina ilma teha on välistatud, sest häälte ülekandemehhanism kannab ühtlasi ka paratamatult võimule parteinimekirja.
Valimisliidu vastutustundetuse jutt on vaid purusilmaajamine, sest siis tuleks tunnistada, et enamik tänastest volikogude liikmetest on vastutustundetud inimesed. Asi on tegelikult ikka selles, et parteisõdurid riigikogus tõstsid oma otsusega taas erakondlikud huvid kõrgemale oma valijate huvidest külades, valdades, linnades.
Asi läks, nagu läks. Valimisseadust muuta vaevalt enam õnnestub. Lootus, et parteistumist pooldava Rahvaliidu toel presidendiks saanud Arnold Rüütel seadust välja ei kuuluta, on väike. Kohtuga pole ka enam aega jännata. Mida teha?
Ainukese võimaluse kaitsta oma õigust osaleda kohaliku võimu teostamisel demokraatlikul viisil, pakub erakonnaseadus koos mittetulundusühingute seadusega.
Teemegi ettepaneku asutada Kohalike Valimiste Erakond, mis ühendaks üle Eesti kõiki valimisliitude kaudu kohalikku asja ajanud kodanikke. Kohalike Valimiste Erakonna ainsaks eesmärgiks oleks demokraatia kaitsmine kohtadel ja kohalikel valimistel osalemine. Iga valimisliit ükskõik kus Eestimaa nurgas võib osaleda KVE nimekirjas ja teha oma nimel valimiskampaaniat, säilitades valimistel häälte ülekandmismehhanismi abil võimaluse volikogus enamust saada.
Aega on vähe. Erakond tuleb asutada, dokumendid vormistada ja registreerida. Aga tugeva ühismeele korral jõuab. Igaüks, kes soovib oma isikliku valikuõiguse tagasi võita, võib ühineda meie initsiatiivgrupiga. Iga aktiivne kodanik igas vallas või linnas otsigu mõttekaaslased ja ühinegu uue erakonna rakukeseks. Selle erakonna tulevane programm ja põhikiri ei kohusta muuks kui korralikult kohalikku asja edasi ajama.

 Kohalike Valimiste Erakonna initsiatiivgrupi nimel

  Oleg Gogin
Mihkel Tiks

Loksa, 29.märts 2002.a.                         

Kontaktelefon: 052-25422
E-mail:  kverakond@hot.ee
Kodulehekülg: www.hot.ee/kverakond (põhikirja ja programmi eelnõud!)
Postiaadress: Valimisliit “Loksa Kodud”, Pärna 1, 74806, Loksa, Harju maakond

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.