Reisikorraldajad tuuritasid Virumaal

Eesti reisikorraldajad tuuritasid kaks päeva Ida-Virumaal
 23 Eesti reisikorraldajat 13 turismifirmast tiirutasid üleeile ja eile mööda Ida-Viru maakonda, tutvumaks uute turismiobjektidega, mida saaks sisereiside marsruuti lülitada.

Eile võeti suund Peipsi puhkepiirkonnale, peatudes ka Mäetaguse mõisas, kus vallavanem Veljo Kingsep väikese ringkäigu tegi.

Balti Silver Reisid, kes toob Eestisse põhiliselt Soome turiste, pakub välismaalastele nii hotellipakette kui Tallinnast algavaid ringreise. Firma reisikorraldaja Helve Sõgeli arvates peaks rohkem tegema 3-4päevaseid ringreise ümber Eesti, mis võiksid jõuda ka Ida-Virumaale. “On ka selliseid inimesi, kes tahavad kindlasti Narvas käia, aga neid on vähe, umbes kaks gruppi aastas. Meie sihtgrupi puhul ei pea ma reaalseks, et pakkuda ainult Ida-Virumaa marsruuti.”

Sõgeli hinnangul tuleks leida mingi teema, mis Ida-Virumaad teiste sihtkohtadega ühendaks. “Et marsruut ei kulgeks Lääne-Virumaalt otse Tartu suunas, vaid läheks kuni Narvani ja sealt Tartusse. Inimene, kes tuleb kaugelt, tahab näha korraga ja palju.”

Sõgeli arvates võiks kaaluda marsruuti “Nõukogude Eesti”, mis kulgeks Tallinnast ida poole. “Turistid võiksid näiteks süüa Kohtla-Järvel, ööbida Sillamäel, käia ekskursioonil Narvas. Seda marsruuti saaks ühendada ka näiteks Peterburiga.”

Teise võimalusena näeb Sõgel mõisatuuri, mis lülitaks sisse ka Ida-Virumaal korda tehtud mõisad. “Peab mõtlema, kuidas saaks ära kasutada reisikorralduses seda, mida me siin nägime. Ja need inimesed, kes teevad siin kohapeal tööd ega jookse laiali, vaid võitlevad oma väikese koha pärast – ainuüksi selle nägemine annab jõudu teha.”

Areng on märgatav

Nii sise- kui välisreise korraldava Atko Toursi reisikorraldaja Jaak Gutmann tunnustas Ida-Virumaal turismi vallas toimunud arenguid. “Ausalt öeldes olen nii kaua turismis tegutsenud, et naljalt ei üllata mind millegagi, välja arvatud see, kui keegi mõne uue asja ehitab. Nägime siin mõningaid täiesti uusi objekte, näiteks Saka Cliff & SPA hotell, kus me ööbisime. Või kas või Toila kandis on näha, et midagi liigub ja asi hakkab arenema. Ega siis, kui midagi uut juurde ei tule, ei tee turismis midagi.”

Atko Tours on ka siiani Ida-Virumaale gruppe toonud, suure osa firma tegevusest moodustavad kooliõpilaste reisid. “Neil on ikka põhisuunad Põhja- ja Lõuna-Eesti, saared ning Läänemaa. Ida-Virumaal oleme pakkunud marsruuti Narva ja Kuremäe koos Jõhviga, Peipsi-äärset piirkonda, pankrannikut, samuti Kohtla kaevandusmuuseumi,” rääkis Gutmann.

Leiavad uusi partnereid

Peaaegu kogu maakonda hõlmanud kahepäevase tutvumisreisi korraldasid EASi Jõhvi turismiinfokeskus ja Ida-Virumaa turismiühendus. Korraldajate sõnul on varem samalaadne promotuur toimunud Peterburi turismifirmadele. “Selline tutvumisreis, mis on mõeldud just Eesti suurematele reisikorraldajatele ja kuhu on kaasatud nii majutus- ja toitlustusettevõtted kui vaatamisväärsused, on meie teada esmakordne,” ütles turismiinfokeskuse projektijuht Kristina Ernits.

Tema sõnul on Lõuna-Eestis selline ettevõtmine juba traditsiooniks saanud. “Kevaditi tehakse tuur ning näidatakse kohti, mis on juurde tekkinud või muutunud.”

Ernitsa arvates tõuseb sellisest tutvumisreisist tulu seeläbi, et reisikorraldajad näevad uusi turismiobjekte ning leiavad uusi koostööpartnereid gruppide majutamiseks ja toitlustamiseks.

Ida-Virumaa turismiühenduse juhatuse esimees Ingrid Kuligina märkis, et reisikorraldajatele olid uudiseks näiteks seiklusturismiga tegeleva OÜ Adrenaator Grupi pakutavad teenused, samuti Sillamäel asuv hotell Krunk. “Kogu Sillamäe oli nendele täielik avastus, sest tavaliselt sõidetakse sealt lihtsalt mööda. Oleme selles ka ise süüdi, sest pole tahtnud seda tööstuslikku poolt ja nõukogude aja pärandit nii väga eksponeerida. Aga see on olnud osa meie ajaloost ja turismiettevõtlusele tuleb see ainult kasuks, nii et miks me siis ei võiks seda looduse kõrval välja pakkuda?”

Ettevõtmist rahastasid kohalikud turismiettevõtjad, keda tutvumisreisi jooksul külastati. “Osamaksu tasusid ka reisikorraldajad ise ja omavalitsused, kes oma turismiobjektidega kaasa tulid,” rääkis Kuligina.

SIRLE SOMMER-KALDA
Kolmapäev, 14.04.2004

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.