Rüütel alustas võimukõnelusi

Rüütel alustas võimukõnelusi Savisaarega
22.03.2003

President Arnold Rüütel alustas ametlikke kõnelusi valitsuse moodustamise teemal Keskerakonna esimehe Edgar Savisaarega.

Savisaar läks Kadriorgu presidendi juurde kell 12. Enne lossi sisenemist ütles Savisaar, et loodab presidendilt saada ettepaneku valitsuse moodustamiseks.

“Loomulikult ma loodan seda, kuna president on öelnud, et teeb ettepaneku valimiste võitjale ja meie võitsime valimised,” ütles Savisaar. Ta märkis, et tegemist on konsultatsioonide algusega.

Rüütel on lubanud, et kohtub pärast valimistulemuste väljakuulutamist kõikide erakondade esimeestega.

Põhiseaduse kohaselt ei saa president peaministrikandidaati nimetada enne, kui praegune valitsus on tagasi astunud. Valitsus astub tagasi uue riigikogu kokkukutsumisel. Riigikogu avaistung toimub paljude poliitikute andmetel neljapäeval.

Kuigi pärast valimisi koos käinud Keskerakonna volikogu deklareeris, et 28 kohta riigikogus saanud Keskerakond on valmis valitsust moodustama, on erakonna juhtpoliitikud tunnistanud, et arvestavad opositsiooni jäämisega.

Praeguseks on jõudnud Res Publica, Reformierakonna ja Rahvaliidu kõnelused lõpusirgele. Asjaosalised on lubanud koalitsioonileppe allkirjastada eeloleval nädalal.

Reformierakonna aseesimees Meelis Atonen peab vähetõenäoliseks Keskerakonna juhitava valitsuse teket.

“Kui president Rüütel teebki Edgar Savisaarele ettepaneku valitsus kokku panna, siis on valitsuse tekkimise tõenäosus küll väga väike, kuigi me ei saa öelda, et see on olematu,” ütles Atonen reedel.

Ta lisas, et riigikogus kolme peale 60 kohta omavad Res Publica, Reformierakond ja Rahvaliit on kokkuleppele jõudmas. “Kui keegi ei osutu kaabakaks, ei ole puhtmatemaatiliselt näha, kuidas oleks Savisaarel võimalik 51 häält kokku saada,” ütles Atonen.

Rahvaliidu esimees Villu Reiljan ütles kolmapäeval Eesti Televisiooni saates “Viies stuudio”, et presidendi puhul oleks loogiline teha esimesena ettepanek moodustada valitsus Keskerakonna juhile Savisaarele. Reiljan lisas samas, et Rahvaliit, Reformierakond ja Res Publica on pidanud tõsiseid läbirääkimisi ja ületanud enamiku erimeelsusi.

Presidendi pressiesindaja Ester Shank ütles Eesti Päevalehele, et president käitub peaministrikandidaati nimetades vastavalt põhiseadusele ja heale poliitilisele tavale.

Shank juhtis tähelepanu sellele, et president on varem vihjanud võimalusele anda valitsuse moodustamise ülesanne valimistel enim hääli saanud erakonna juhile.

Tema sõnul ei saa mööda vaadata sellest, et Keskerakonna poolt hääletas rohkem valijaid kui Res Publica poolt. “Neil oli 0,8-protsendiline edu. Ligi 4000 enamhäält on arvestatav hulk,” lausus Shank.

Samas lisas ta, et kindlasti ei tee president kellelegi ettepanekut enne, kui on konsulteerinud, millised on ühe või teise erakonna võimalikud partnerid ja plaanid.

–>BNS/PM
online@postimees.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.