Saksamaa ja Prantsusmaa võivad Euroopa Liidust loobuda

Saksamaa ja Prantsusmaa võivad Euroopa Liidust loobuda 
13.11.2003 12:30Alo Lõhmus, reporter

Saksamaa ja Prantsusmaa juhid on laienenud Euroopa Liidu tuleviku suhtes skeptilised ning näevad väljapääsuna keskendumist hoopis oma riikide ühendamisele, kirjutab ajaleht The International Herald Tribune.

«Kui 25 riigiga Euroopa ebaõnnestub, siis mis jääb Prantsusmaale üle?» küsis Prantsuse peaminister Jean-Pierre Raffarin ajalehes Le Monde, lisades, et lahenduseks on Saksamaa ja Prantsusmaa edasine lähenemine.

Le Monde avaldas rea Prantsuse ametnike vaadetele põhinevaid artikleid, mille ideeks oli loobumine Euroopa Liidust ning selle asendamine Saksa-Prantsuse ühendusega.

Ajalehe kohaselt ammutasid Pariis ja Berliin julgust oma ühisest vastuseisust Iraagi sõjale. Nüüd kardavad mõlemad pealinnad, et kaotavad uuenenud suures Euroopa Liidus oma senise mõju.

Lehe andmetel soovib ka Euroopa Komisjoni praegune kaubandusvolinik prantslane Pascal Lamy kahe riigi vahelist liitu, mis võimaldaks ühendada nende sõjaväed ning diplomaatilised korpused, samuti jagada Prantsusmaa kohta ÜRO julgeolekunõukogus.

Ka Prantsuse välisminister Dominique de Villepin on öelnud, et lähenemine Saksamaaga on «ainus mäng, milles me ei saa kaotada».

Le Monde märkis samas, et Saksa-Prantsuse liidust kõnelemine on osaliselt vaadeldav läbirääkistaktikana ummikussejooksnud Euroopa põhiseaduse diskussiooni arendamiseks.

Prantsusmaa, Saksamaa ja mõned teised riigid sooviksid põhiseaduse teksti vastu võtta minimaalsete muutustega, kuid selle vastu võitlevad vihaselt Hispaania ja Poola, kellele ei meeldi uuenenud hääletussüsteem. Suurbritannia ning «mõned Euroopa Liidu uustulnukad» võitlevad ka koostöö laiendamise vastu kaitse-, maksu- ja välispoliitika vallas, märkis ajaleht.

Ähvardades keskenduda vaid oma riikide vahelisele liidule, saadavad ELi
asutajamaad Prantsusmaa ja Saksamaa ELi uutele liikmetele signaali oma kesksest rollist selles ühenduses.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.