Sel nädalal Porkuni Lossisaarel (VT)

Kujuriõpilased tahuvad paekivist muuseumile sünnipäevakingitusi


Muhu neiu Triinu Metsniit on üks kahest Porkunis töötavast naiskiviraidurist ja esimesena naissepaks õppivast noorest.

Porkuni Paemuuseumi kümnenda aastapäeva pidustuste puhul raiutakse muuseumi lähedal välja paekivist skulptuure, millest parima Tamsalu vald ära ostab.

Nädala algusest töötavad kaheksa Vana-Vigala Tehnika ja Teeninduskooli esimese kursuse õpilast ja skulptor-pedagoog Raimo Kuusik Porkuni Lossisaarel paelahmakate kallal, et neist taieseid vormida.

Terve nädala töötab Lossisaarel sepasell, kellel külalised võivad lasta sepiseid teha.

Noorte tarmukus üllatas

Tamsalu vallavanem Toomas Uudeberg ütles, et samalaadi üritus oli neil viis aastat tagasi, mil sellega tähistati paemuuseumi viiendat aastapäeva.

Vallavanem Toomas Uudeberg rääkis, et oli meeldivalt üllatunud õpilaste, kelle hulgas on kaks tütarlast, innust, hakkamisest ja tööhoost.

“Sa vaatad ja näed, mis sellest välja tulema hakkab,” tähendas ta. See kõneleb selgetest ideedest ning heast juhendamisest.

Kasutatakse kohalikke materjale, mis Inju ja Karinu karjäärist toodud. Esimesest käis vallavanem neid ise välja valimas ja kohale toimetamas. “Üllatus, üllatus, kuid asjatundjad ei vaadanudki valikule nii viltu: pragusid muidugi leidub, kuid skulptuuride tegemisest üle jääv materjal lubati koguni Vana-Vigalasse kaasa viia,” rääkis vallavanem.

Vana-Vigala kooli õppejõud ja skulptor Raimo Kuusik kinnitas, et paekivi erinevad vormid, eriti dolomiidisordid lasevad ennast päris hästi taiesteks vormida.

Kiviraiduri töö nõuab aga kannatlikkust, ruumitaju ja eelkõige füüsilist vastupidavust. Seepärast töötavad ta õpilased pehmemate materjalidega, aga ta ise valis hoopis kalgima kivi Karinult.

Idee kutsuda Porkunisse õpilased Vigalast sai Toomas Uudeberg juba talvel Eesti Paeliidust, kus teati, et niisugune õppegrupp sealses koolis tegutseb. Et ees seisis õppepraktika, siis klappis see Porkuni üritusega kokku hästi.

Koos meistrid, sellid, õpipoisid

“Kui õpilased on valmis oma taieseid loovutama, tahaksime väikse oksjonigi teha, sest äkki leidub külaliste hulgas neid, kes soovivad paekivist vormitud loomingut endalegi muretseda,” ütles Toomas Uudeberg.

Paemuuseumi kümnenda aastapäeva puhul saab muuseum korraliku nimetahvli, mille teeb üks paremaid kiviraidureid – Aarne Joonsaar.

Paenädala lõpetamise ja muuseumi aastapäeva tähistamise kulminatsioon on pühapäeval, 2. juunil, aga Porkuni Pillari raames on üritusi nädalavahetuse kahel päeval küllaga.

Seal peetavatele pillerkaaridele on tulemas külalisi Lätist, Leedust ja Tshehhimaalt Prahast. Vallavanem arvas, et tegevust jätkub nii lastele kui ka täiskasvanutele, sest kohale saabub hindamiseks ja lustiks nii ilu- kui ka sõiduhobuseid ning toimub muudki huvitavat.

Valdo Einmann
valdo@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.