Silmet kaotas suure osa käibest ja kasumist

(24.04.2003)

Silmet kaotas suure osa käibest ja kasumist
Raigo Neudorf

Ruut Aastaga on 60-miljoniline kasum haihtunud

Ruut Tiit Vähi: peab valmis olema halbadeks arenguteks

Uudise pilt
Silmeti juhi Tiit Vähi sõnul pole suureks optimismiks veel põhjust, mistõttu on selle aasta prognoosiks seatud nullkasum.
Foto: RAUNO VOLMAR

Erinevatele tööstusharudele toodangut valmistav AS Silmet kaotas eelmisel aastal maailmaturul toimunud hinnalanguse tõttu suure osa käibest ja kasumist ning oli sunnitud koondama kuni 200 töötajat.

Silmeti juhi Tiit Vähi sõnul kukkus ettevõtte käive eelmisel aastal võrreldes aasta varasema tulemusega 600 miljonilt kroonilt natuke üle 400 miljoni krooni tasemele.

Silmet suunab toodangu erinevatesse valdkondadesse, nagu lennundus, elektroonika ja energeetika. Kõigis nimetatud sektorites toimus aga nõudluse langus, mis kandus omakorda edasi toodete hinda, selgitas Vähi.

Silmeti juhi sõnul saab põhjusi otsida muu hulgas sellest, et turul lükkus edasi uue generatsiooni mobiiltelefonide väljatulek, ning tagasilöökidest lennundussektoris pärast 11. septembri terrorirünnakuid ja energeetikasektoris Enroni krahhi järel. Lisaks on Silmeti majandustulemuste nõrgenemisele kaasa aidanud ka dollari nõrgenemine.

“Silmeti metallide tootmine pole kahjumis, kuid ka mitte plussis. Oleme rakendanud ettevõttes karmimat kokkuhoiupoliitikat, samuti olime sunnitud viima läbi koondamise,” ütles Vähi. Tema sõnul nägi ettevõttes eelmisel aastal algatatud koondamisplaan ette 150–200 töötaja koondamise.

Silmeti läinud aasta kasum ulatus 1,5 miljoni kroonini. “Eelmise aasta kasum oli marginaalne. Hinnad pole veel paranenud. Loodame, et maailmaturu hinnad paranevad neljandas kvartalis,” lausus Vähi. Silmeti 2001. aasta kasum küündis üle 60 miljoni krooni.

Vähi sõnul ei vaata ettevõtte juhid ka käesoleva aasta peale kuigi lootusrikkalt. “Parem on olla valmis halbadeks ja mitte väga headeks stsenaariumideks.”

Kui olukord turul muutub paremaks, pole Vähi sõnul välistatud ka osa koondatud töötajate uuesti töölerakendamine. Prognoosi kohaselt lõpetab Silmet selle aasta nullkasumiga.

Suurematest projektidest on Vähi sõnul Silmetil sel aastal käsil uue kombijaama ostmine ning sadama ehitamine. “Kombijaama ostmine läheb meile maksma 45–50 miljonit krooni. Sellega kindlustame täielikult oma elektritarbe ning tõstame tootmisefektiivsust. Sadama ehitus algab mitte enne kui juunis,” selgitas Vähi.

EAS Ekspordiagentuuri direktori Lea Kroonmanni sõnul on Silmeti-taolisel ettevõttel maailmaturust tingitud negatiivseid tagasilööke võimatu vältida.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.