Soomlased ajasid Vergis laeva madalikule (VT)

Soomlased ajasid Vergis laeva madalikule


Kalatraalerist ümber ehitatud lõbusõidulaev Navayo külitab Altja ja Vergi vahel paari meetri sügavuses juba neljandat päeva.

Helsingist tulnud lõbusõidulaev külitab juba mitmendat päeva Vergi ja Altja vahel madalikul, sest selle soomlasest juhid ei tulnud öösel laeva sadamasse juhtimisega toime.

Eile lebas kalatraalist lõbusõidualuseks ehitatud laev Navayo paari meetri sügavusel vees ning merehädalised ise otsisid võimalusi, kuidas leke parandada ning laev vähemalt Vergi sadamasse vedada.

Kapten oli juua täis

Põhja piirivalvepiirkonna infoohvitser Aare Torm ütles, et laev jõudis Vergi sadama lähistele juba läinud reedel kella kümne paiku õhtul, kui see siis madalikule jooksis ja vett sisse laskma hakkas.

Laevas olnud kolm meest püüdsid alguses oma jõududega hakkama saada, kuid pärast keskööd olid sunnitud siiski Mayday-signaaliga abi kutsuma.

Kohale tõtanud piirivalvurid viisid hädalised kaldale. Arstiabi vaja ei olnud. Küll aga mõõdeti Tormi sõnul kaptenil 1,4-promilline joobeaste. Kapten ise väitis, et tema laeva ei juhtinud. Väidetaval laevajuhil, kes ainsana oli kaine, puudus aga väikelaeva juhi tunnistus, mistõttu ootab ilmselt ka teda rahatrahv. Laeva juhti trahviti aga 3000 krooniga, sest ta oli juhtimise üle andnud.

“Piirivalve päästis mehed ära, kuid uppumisohtu siiski polnud,” märkis eile infoohvitser Aare Torm.

Vergi küla elanike sõnul olid mehed esimesel päeval üsna rahulikult asja võtnud. Kui kaineks said, alles siis hakanud tõsisemalt mõtlema, kuidas laeva päästa. Mitu korda püüti laeva lahti rebida puksiiriga, kuid see polnud veel eile õhtuks õnnestunud.

Vergis laevad ennegi põhja läinud

Laupäevane päev möödus laevnikel Võsu päästekomandost kohale saadetud pumbaga jännates. Samal ajal, kui kolm õnnetut laevas rassisid, saabus sadamasse suur seltskond jommis põhjanaabreid, kes tulid just Rakvere turult kaubareisilt.

Päästeameti Võsu tugikomando pealik Andrus Aasmäe ütles, et laeva saadeti kontrollima ka tuukrid, kes avastasid küll, et laeva põhi oli mereliival muljuda saanud, kuid kütuseleket esialgu ei täheldatud.

Aasmäe sõnul pole sellesarnast kursiltkaldumist ette tulnudki, küll aga läks mõne aasta eest otse sadamakai ääres põhja just remondist tulnud kalatraaler, samuti on põhjast välja toodud tormiga ümber läinud mootorpaat.

Paljunäinud Vergi sadama kapten Juhani Leemets kommenteeris õnnetust napisõnaliselt, et eks merel juhtu igasuguseid asju.

Rannaküla inimesed aga seiravad kaldalt upakil laeva ja osatavad: on ikka lollid soomlased, ajavad laeva otse randa nii et pole asigi.

Soomlased ise otsisid eile Rakverest materjale ja jubinaid, millega liikumist takistavat leket pidama saada.

Aarne Mäe
aarne@virumaateataja.ee

Lugege Virumaa Teatajat edasi

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.